Mesleki Eğitimdeki Burs Miktarı Yüzde 500 Arttı

Mesleki ve teknik eğitimde öğrencilere verilen burs miktarı, son bir senede yüzde 500, döner sermaye kapsamında yapılan üretimden aldıkları katkı payı da yüzde 50 arttı.

Mesleki Eğitimdeki Burs Miktarı Yüzde 500 Arttı

Mesleki ve teknik eğitimi güçlendirmek için son yıllarda önemli adımlar atan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu süreçte sektörlerle güçlü ve sistematik iş birlikleri kurarak eğitim kalitesini yükseltmenin yanı sıra öğrenciler için mesleki eğitimi cazip kılacak seçenekleri de artırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Bakanlık, mesleki ve teknik eğitimi öğrenciler için burs imkanlarını yükseltmeye çalışıyor.

Bakanlık sektörlerle son bir yılda kurduğu güçlü iş birliklerinde, başarılı öğrencilere burs verilmesini protokollerin vazgeçilmez maddesi haline getirdi.

Mesleki ve teknik eğitimde öğrencilere verilen burs miktarı son bir yılda yüzde 500, döner sermaye kapsamında yapılan üretimden öğrencilerin aldığı katkı payı da yüzde 50 arttı.

Sektörle imzalanan protokoller kapsamında, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında öğrencilere 500 bin lira burs sağlanırken, bu rakam 2019-2020 eğitim öğretim yılında 3 milyon lira olarak gerçekleşti. Son bir senede öğrencilere verilen burs miktarı, bir önceki eğitim öğretim senesine göre yüzde 500 artış gösterdi.

Öğrencilere verilen burs miktarlarında en büyük pay, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile MEB arasında turizm alanında nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesi amacıyla imzalanan iş birliği kapsamında gerçekleşti. İki bakanlık arasında imzalanan protokol kapsamına alınan okullardaki öğrencilere, 1 milyon lira burs desteği sağlandı.

Öğrencilerin üretimden aldıkları pay yükseldi

MEB, mesleki ve teknik eğitimde öğrencilerin mesleki becerilerini uygulamalı şekilde artırma imkanı veren döner sermaye kapsamında yapılan üretim miktarını yükseltmek için de çalışmalarını sürdürüyor.

Bu çerçevede, döner sermaye kapsamındaki üretimden yapılan hazine kesintisi 2018 yılı sonunda yüzde 15'ten yüzde 1'e düşürülmüştü. Bu teşvik ile 2019'yılında mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarında 2018'yılına göre yüzde 40'lık artış sağlanarak 400 milyon liralık üretim gerçekleştirildi.

Mesleki ve teknik eğitim öğrencileri, üretime yaptıkları katkı oranında elde edilen gelirden pay alabiliyor. Bu kapsamda, 2018'yılında öğrencilerin üretimden aldıkları pay 14 milyon lira olarak gerçekleşti.

Bu rakam 2019'yılında 21 milyon liraya yükseldi. Öğrencilerin döner sermaye kapsamında, üretime yaptıkları katkıları dolayısıyla aldıkları pay, 2018'yılına göre 2019'yılında yüzde 50 arttı.

Mesleki ve teknik ortaöğretimi güçlendirmek için çalışmalarımız devam ediyor

MEB Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, konuya dair, Mesleki ve teknik ortaöğretimi güçlendirmek için çalışmalarımız yoğun şekilde devam ediyor. Sektörlerle kurduğumuz güçlü iş birlikleri, hem mesleki ve teknik eğitimin kalitesini hem de öğrencilere sunulan imkanları artırıyor.

Özellikle başarılı öğrencilerin mesleki ve teknik eğitimi tercih etmeleri için eğitim süresinde cazip burs desteğine, mezun olmaları durumunda da istihdam önceliğine ağırlık veriyoruz.

Bu çalışmaların kısa zamanda meyvelerini verdiğine dikkat çeken Özer, Mesleki ve teknik eğitimde başarılı öğrencilere sağlanan burs miktarı bir önceki seneye göre yüzde 500 arttı. Bu artışta, Kültür ve Turizm Bakanlığımızla yaptığımız iş birliğinin çok büyük katkısı oldu.

Döner sermaye kapsamında yapılan üretim kapasitesini artırdıkları için de öğrencilerin aldıkları payın yüzde 50'lik artışla 21 milyon liraya yükseldiğine işaret eden Özer, Bu miktarların giderek artacağına inanıyorum. Süreci yapan çalışma arkadaşlarıma ve zamana katkı veren paydaşlarımıza teşekkür ediyorum.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER