Milli Eğitim Bakanı Selçuk Açıkladı: 4 Ocak da Yüz Yüze Eğitim Yapılacak mı?

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yüz yüze eğitime dair, "4 Ocak bizim için umut vadeden bir tahmin. Sonrasında ara tatil dönemi geliyor, sonrasında ikinci dönem gelecek. Bunların hepsini, her şekilde değişikliği dikkate alarak düşünüyoruz."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk Açıkladı: 4 Ocak da Yüz Yüze Eğitim Yapılacak mı?

2019 yılı Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması (TIMSS) Türkiye sonuçlarına değinen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, TIMSS'in müfredat, matematik ve fen ağırlıklı yaklaşım sergilediğini anlattı.

Türkiye'nin, matematik ve fen alanında, TIMSS uygulamalarında sabit başarı ölçüsü olarak kabul edilen ölçek orta noktasının, 500 puanın üzerine ilk defa çıktığını söyleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu neticeyi "sıçrama" olarak nitelendirdi.

Neticelerle alakalı tahmin yaptığında birçok kişinin "olmaz öyle bir şey" dediğini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bu neticeye ulaşmanın kendilerini mutlu ettiğini dile getirdi, emeği geçenlere teşekkür etti. 

"Türkiye'nin eğitim sisteminin uluslararası düzeyde ivme kazanmış olması mutluluk verici durum. Türkiye eğer azmederse daha iyisine muktedirdir, daha iyisi olacak. 

Bununla alakalı çalışmaları sistematik biçimde gerçekleştiriyoruz. Bizim 4. sınıfta fen alanına baktığımızda 2015' yılında 483 olan ortalama puanımız 43 puan artarak 526'ya çıkıyor. 

Ciddi bir artış bu. Bunu geçtiğimiz yıllarla ve başka ülkelerin yükseliş sıralamasıyla karşılaştırdığımızda, ne kadar büyük sıçrama olduğu görülecek. 47 ülke arasında 35'inci sıradayken 2019 yılında 58 ülke arasında 19'uncu sıraya yükseliyoruz. Bu ciddi yükseliş. Bunu sürdürülebilir kılmak için ciddi çalışmalara ihtiyaç var."

Okuduğunu anlamanın önemli olduğunun altını çizen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, okuduğunu anlama yetkinliğinin artırılmasının hedeflendiğini, Türkçede "dinleme, okuma, konuşma, yazma" alanlarındaki dört dil becerisine dayalı eğitim sisteminin alt yapısını kurduklarını söyledi.

Spesifik çalışmalar yaptık

"TIMSS sınavı nedir, neyi ölçer, bunun müfredattaki karşılığı nedir, ölçme değerlendirme mantalitesinin ne olduğuna" yönelik çok spesifik çalışmalar yaptıklarını belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, şunları söyledi:

"Bu araştırmanın örneklemini uluslararası kuruluş belirliyor. Örneklemi seçen de onlar. Onların belirli algoritmaları var. Bu çerçevede de bizim LGS'ye yönelik olarak, müfredata yönelik olarak akıl yürütmeyi öne çıkaran, eleştirel düşünme süreçlerini öne çıkaran, okuduğunu anlamayı öne çıkaran yaklaşımımız, öğretmenlere yönelik salgın döneminde uzaktan eğitimle yaptığımız çalışmalar, EBA'da yaptığımız çalışmalar, soru destek paketleri, bütün bunlar adım adım iyileştirmeyi sağlıyor."

Milli Eğitim Bakanlığın raporlarında eğitimdeki eksikliklere de yer verildiğini belirten Milli Eğitim Bakanı Selçuk, "Tabii ki var eksiğimiz, tabii ki daha çok çalışmamız lazım. 

Ama elbette iyiye iyi, olumsuza olumsuz demek, gelişmeye açık yönlerimizi de konuşmak zorundayız. Ama her şeye kötü denilirse, umudu tamamen yitirirsek o zaman yol alamayız."

Kırk kere ölçüp, bir kere biçiyoruz

LGS ve YKS sınavlarında tüm müfredattan sorumlu olup olunmayacağına dair soru üzerine Bakan Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz makro politikalara baktığımızda sadece bugüne bakarak kararlar alamayız. Bu kararları alırken, bizim büyük bir bilimsel heyetimiz var. 

Ayrıca il müdürlerimiz ve Milli Eğitim Bakanlığımızda çalışan öğretmenlerimizin görüşleri var. Kırk kere ölçüp, bir kere biçiyoruz. Eğitim sisteminin uzun vadeli, orta vadeli hedeflerini dikkate alarak kararlar veriyorlar. Biz bunu şahsi olarak masa başında veremeyiz. Yetkimiz olsa bile hakkımız yok. Çünkü bu milletin geleceği ile ilgili bir konu."

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, salgın döneminde yapılacak sınavlarla alakalı farklı yaklaşım sergileyeceklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Son sınıfta üniversite sınavına girecek çocuklar, zaten hep rapor alıp evde kalmayı tercih eden çocuklarımızdı. Ama bu sene öğretmenlerle buluşma konusunda biraz sıkıntımız var. 

Kaynak konusunda akademik destek yazılımı ile ve televizyonlardaki hafta sonundaki konu anlatımları, soru çözümleri her konu işleniyor televizyonda. Orada işlenmeyen hiçbir konu yok ki sınavda sorulacak olsun. 

Biz önümüzdeki süreci de bilmiyoruz. Ocak ayı, mart ayında, nisan'da ne olacak? Biz mevcut duruma göre heyetimizle karar bir aldık. Bu karar orta vadede, uzun vadede Türk eğitim sisteminin büyük bir soruna girmesini engellemeyi planlayan bir şey bu. Şu anda tüm müfredattan sorumluyuz ama olağanüstü durumlar olur, başka süreçler yaşanır. Biz her zaman olduğu gibi esnek davranmak durumundayız."

Yüz yüze eğitim

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Kovid-19 sebebiyle ertelenen yüz yüze eğitim 4 Ocak' tarihinde başlayıp başlamayacağının sorulması üzerine, salgının bir düşüş eğilimine girdiğini, bunun yeterli olmadığını söyledi.

Salgının durumunu her gün takip ettiklerini söyleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, tüm öğrenci, öğretmen ve ailelerinin temaslı ya da pozitif durumlarını günlük izlediklerini anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kuruluyla istişarelerde bulunduklarını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'yla da bugün bir görüşme yaptığını belirtti.

Aşı değişkeninin, salgının seyrindeki düşmenin, umut verici olduğunu söyleyen Milli Eğitim Bakanı Selçuk, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki tüm kabine toplantılarında konunun ele alındığını bildirdi.

"4 Ocak bizim için umut vadeden, iyimser bir tahmin. Sonrasında ara tatil dönemi geliyor, sonrasında ikinci dönem gelecek. Bunların hepsini, her şekilde değişikliği dikkate alarak düşünüyoruz. 

Tarihlerde değişiklik yapmak, açılışta, kapanışta, tatillerde vesaire. Biz son derece esnek bir yapıyla gitmeyi zaruri buluyoruz. Önümüzdeki süreçte de salgının seyri düştüğünde gerekeni yapacağız."

Riski gördüğüm anda en yüksek seviyede freni yapıyorum

"Yarın okul açılsın denirse, biz her şeye hazırız." Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sürecin öğretmen ve öğrencileri riske atacak durumu beraberinde getirmemesi gerektiğine dikkati çekti.

"Risk varsa biz orada yokuz, geri duruyoruz. Çözüm varsa hemen ileri atılıyoruz, asla geri durmuyoruz. Sistemi çok daha iyi yürütebilelim diye yüz yüze eğitime geçmeyi arzu ediyoruz ama ne kadar isteğim, arzum olursa olsun riski gördüğüm anda en yüksek seviyede freni ben yapıyorum. Bu konularda bilim insanlarıyla sürekli istişaredeyim."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER