Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmen İhtiyacı 97 Bin 31

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, bakanlığın öğretmen ihtiyacının 97 bin 31 olduğunu açıkladı. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Öğretmen İhtiyacı 97 Bin 31

Atanmayı bekleyen öğretmen sayısı ise 382 bin 595 olduğunu söyleyen Selçuk, 2019 senesinde 20 bin öğretmen alınacağını söyledi 

Bakan Selçuk, öğretmen açığı ve ihtiyacına dair çeşitli soru önergelerine yanıt verdi. Kontenjanların öncelikle öğretmen istihdamında güçlük çekilen yerler olmak üzere, ihtiyaç olan alanlarda doluluk oranları dikkate alınarak belirlendiğini söyleyen Selçuk, "Başvuru yapanların KPSS puanları esas alınarak alanlar bazında kontenjanların üç katı aday sözlü sınava çağrılmakta ve atamalar sözlü sınav puan üstünlüğüne göre yapılmaktadır.

Bekleyen 382 bin

2018 sene içerisinde 25 bin 545 öğretmen ataması yapıldığını söyleyen Selçuk, Şubat 2019'senesinde 20 bin öğretmen atanacağını belirtti. 

Alanlar bazında kontenjan belirlemeleri eğitim kurumlarının 2018-2019 eğitim öğretim yılı norm kadro güncelleme çalışmalarının tamamlanmasından sonra belirleneceğini de söyleyen Selçuk, "Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın kararı gereğince birden çok alana kaynak teşkil eden lisans mezuniyetleri esas alındığında bir adayın mezuniyeti birden çok alana kaynak teşkil edebileceğinden oluşan potansiyel aday sayısı 382 bin 595'tir.

Selçuk, bakanlık verilerine göre de öğretmen ihtiyacının Ekim 2018 sonu itibarıyla 97 bin 31 olduğunu ve 59 bin sözleşmeli öğretmenin görev yaptığını anlattı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yaptığı açıklamada, "3 bin 600 ek göstergeyle ilgili 24 Kasım Öğretmenler Günü'nde bir haberimiz olacak. 

Selçuk, ücretli öğretmenlerin maaşlarının iyileştirilmesiyle ilgili çalışmanın ise yılbaşından sonra hayata geçmesini beklediklerini söylemişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER