Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Otizmli Ozan Barış İle Buluştu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği Başkanı Sedef Erken, müzisyen Ogün Sanlısoy ve otizmli çocukları Ozan Barış Sanlısoy ile bir araya geldi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Otizmli Ozan Barış İle Buluştu

Erken, sosyal medya hesaplarından yapmış olduğu paylaşımda, İstanbul'un Beykoz ilçesindeki Sabancı Öğretmenevi'ndeki görüşmede, Selçuk'a, otizm ile ilgili 10 senedir yaptıkları çalışmalara dair bilgi verdiklerini ve bir rapor sunduklarını belirtti.

Görüşme, bir saat sürdüğünü söyleyen Erken, kaynaştırma ve özel eğitim sınıfları, otistik çocuklar eğitim merkezleri (OÇEM), özel okullarda otizmli öğrenciler için kontenjan açılması, öğretmen, aile ve eğitimcilerin eğitimleri, özel eğitimci atamaları, sivil toplum çalışmaları, rehabilitasyon ve otizmin diğer ülkelerdeki durumu gibi birçok konunun ele alındığını söyledi.

Görüşmede, otizm konusunun yanında diğer farklı gelişen çocukların da konuşulduğunu söyleyen Erken, "Otizm konusunda atılacak her olumlu adımın diğer gruplara da yansıyacağını ve tüm engelli çocukların eğitim haklarının önemini söyledik.

Erken, Bakan Selçuk'a, daveti ve ilgisinden dolayı teşekkürlerini iletti.

Müzisyen Sanlısoy: Bizleri umutlandırdı

Müzisyen Sanlısoy, "Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ile görüşmemiz gerçekleşti. Bizi misafir ettiği ve dinlediği için teşekkür ederiz. Otizm konusundaki bilgisi ve vizyonu bizleri umutlandırdı.

Selçuk da görüşmeden sonra Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Ozanımızın ve tüm özel evlatlarımızın yarınları için hep birlikte çalışacağız. Tecrübelerinizi ve önerilerinizi paylaştığınız için biz teşekkür ederiz.

Ailesi Ozan'ı okuldan almak istediklerini duyurmuştu

Erken ve Sanlısoy geçen ay sosyal medya hesaplarından yaptıkları paylaşımda, otizmli çocukların eğitimde birçok sorun yaşadıklarına dikkati çekerek, "Oğlumuz Ozan Barış okulda iyi bir eğitim alsın diye senelerce yaptığımız mücadeleden vazgeçiyoruz. 

Otizmli çocukların eğitim sorunları, çocukların ve ailelerin durumu inanın bildiğinizin çok ötesinde. Çocuğumuzun zorunlu eğitim sisteminden muaf tutulması isteğimizi, bilgilerinize sunuyorum. Bundan sonra gerekli eğitimi, evde kendimiz vermek için var gücümüzle çalışacağız.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER