Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'tan Rehber Kitap Açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, rehber öğretmenler için hazırlanan kitaba dair eleştirilerin içeriğe bakılmadan yapıldığını belirterek, Bayan baş tacıdır, artık bayanlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk 'tan Rehber Kitap Açıklaması

150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş. Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, 3 sene önce rehber öğretmenlere hizmet içi eğitim programı kapsamında hazırlanan Psikososyal Önleyici Destek Programı kitabında yer alan görsellere yönelik tartışmalara dair soruları cevapladı.

Birinin söylediği bir sözün içeriğe bakılmadan büyütüldüğünü, gereksiz zaman ve enerji harcandığını belirten Selçuk, şunları söyledi:

Kitabın içeriğini tek tek inceledim. Öncelikle çocuğun gördüğü bir kitap değil. UNICEF ile hazırlanan ve 7 ayrı kitaptan oluşan sette son derece yararlı içerikler var.

İçinde başı açık anneler de var, başı açık ve kapalı annelerin bir arada olduğu çizimler de var. Genellikle pozitif örnekler bulunuyor, 150'nin üzerinde resimden sadece ikisinde olumsuz örnek çizim var, ikisi de başı açık çizilmiş.

Eğer kasıtlı ise bunu onaylamamız söz konusu olamaz. Nitekim inceleme başlattık. Aksi de olabilirdi, eşit de çizilebilirdi. Bu yapılan, kitapları incelemeden bütünün içinden parçaları cımbızlayarak insanları ayrıştırmaktır.

Bayan baş tacıdır, insan baş tacıdır. Artık okumadan, bütünü görmeden detayı eleştirmenin, bayanlar üzerinden siyaset yapmanın bırakılması lazım. Bu çok zor bir şey değil. Kavgaya değil birlikte olmaya ihtiyacımız var.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER