"Mücadeleyi imamlar kazandı"

Kırklareli’nde Köy Enstitüleri Sempozyumu’na katılan Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Rıfat Okçabol, Recep Tayyip Erdoğan'ı eleştirerek "Başbakan Erdoğan’ın gece yattıktan sonra nasıl uyuduğunu da bilemiyorum ama yatıyor" dedi.

"Mücadeleyi imamlar kazandı"

Gazeteci- yazar Abbas Güçlü, Türkiye’de sorunun sistemde olduğunu belirterek, "Bu ülkede imamlarla öğretmenlerin mücadelesi olmuştur ve imamlar kazanmıştır. Çünkü imamlar canla başla çalışıyor, öğretmenler ruhunuzda değil" dedi.

Kırklareli Belediyesi, Köy Enstitüleri’nin 71’inci kuruluş yıldönünü nedeniyle ’Geçmişten Geleceğe Köy Enstitüleri Olgusu’ sempozyumu düzenledi. Sempozyumda Köy Enstitüsü mezunları ile yazarlar da bir araya geldi. Sempozyum için Kırklareli’ne gelen Gazeteci-Tv programcısı Abbas Güçlü, Köy Enstitüsü mezunu Yazar Mehmet Başaran, Boğaziçi Üniversitesi Eğitim Bilimleri öğretim üyesi Prof. Dr. Rıfat Okçabol, Eğitimci Ali Arslan, Kırklareli Eğitim- Sen Şube Başkanı Seyfi Meriç ve konuklar şehrin tarihi dokusu olan Gar binası önünde hatıra fotoğrafı çektirdi. Kırklareli Üniversitesi konferans salonundaki sempozyumda Türkiye’de 17 Nisan 1940 tarihinde ilkokullara öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulan Köy Enstitüleri ile şu andaki eğitim sistemi ele alındı.

Gazeteci Yazar Abbas Güçlü’nün yönettiği sempozyumda konuşan Hasanoğlan Yüksek Köy Enstitüsü mezunu Yazar Mehmet Başaran bu günkü eğitimle öğretmen yetiştirilmeyeceğini öne sürerek, üniversiteleri YÖK’ün gündeminde ve belli rektörlerin onaylandığı yerler olarak gördüğünü söyledi.

"Gençlik gericiliği öğreniyor"
Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rıfat Okçabol da, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirerek şöyle konuştu:

"Başbakan Erdoğan’ın gece yattıktan sonra nasıl uyuduğunu da bilemiyorum ama yatıyor. Uykusundan sonra sabah kalktığındada Anayasanın 85’nci maddesini 3 kelime, Çarşamba günü geliyor 5 kelime, Cuma günü geliyor 7 kelime ve bunları Meclis’e onaylatıyor. Meclis’ten ne istiyorsa Meclis de onaylıyor. Bu gün artık gençlik gelmiyor. Gençlik artık açıyor gazeteyi gericiliği öğreniyor. Televizyonu açıyor gericiliği öğreniyor. İbrahim Tatlıses vuruluyor, akın akın peşinden gidiyorlar."

"Mücadeleyi imamlar kazandı"
Gazeteci Yazar Abbas Güçlü ise,Türkiye’de imamlarla öğretmenlerin mücadelesinden imamların kazançlı çıktığını söyledi.

Öğretmenlerin günde 3- 5 saat çalışmalarına rağmen, imamların 10-15 saat çalıştığını belirten Güçlü şöyle konuştu:

"Ben bütün siyasi liderleri programlarıma çıkarıyorum. Hiçbir milletvekilinin ülke sevgisi, siz burada bulunanlardan daha az değil. Herkesin inancı ve görüşü kendisinedir. Türkiye’de sorun sistemde. Meclise giden birden şaşırıyor, bir şey üretmek istese üretemiyor. Eğitim sisteminde daha farklı düşünmüyoruz. Son geldiğimiz nokta bu. Demokrasi diyoruz, insanların oy hakkına saygı duymuyoruz. Onlar yanlış oy kullanıyorsa onları aydınlatmak için ne yapıyoruz. Bir şey yapmıyoruz. O zaman niye bu ülkede imamlarla öğretmenler mücadelesi olmuştur. İmamlar kazanmıştır. Niye imamlar kazanmıştır? Çünkü imamlar canla başla çalışıyor. Öğretmenler ruhunuzda değil. Bu görevini yapanlarla zaten sorunumuz yok. Öğretmenler günde üç- beş saat çalışıyorsa, bakın imamlar onbeş saat çalışıyor. Onlar toplumu ikna etmek için her türlü çabayı sarf ediyorlar. Ceplerindeki paranın yarısını paylaşıyorsa öğretmenler bunu yapmıyorlar. Cumhuriyetin ilk yıllarının idealistleri var mı içinizde? Gerçekleri görebiliyor musunuz? Niye bu noktalara gelindi?"

Sempozyumun ardından eğitimci Ali Arslan’ın koleksiyonundan 12 yıldır topladığı binlerce fotoğraf ve belgeden seçilmiş olan Köy Enstitüleri fotoğraf sergisi açıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 18 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Fenasi
Fenasi - 10 yıl Önce

Gericilik dedemekle İslam dinini kastediyorsunuz ve bizler kastettiğiniz gibi anlıyoruz. Din asla gericilik olamaz, zira din insanların ilerlemesine engel değil bizzat teşvik edicidir.Batılı toplumlara yetişmek babında kullanıyorsanız herşey ortada, sizler RTE'yi ancak yalan yanlış eleştirmekle meşgulgen Türkiye çalışıyor ve ekonomik ve sınai rekorlara koşuyor, hani hangisi gericilik?Sizin zihniyetinize göre Köy Enstitüleri Komünist yetiştirme merkezidir ve artık yokturlar. Bilirsiniz ki Mustafa Kemal ATATÜRK Komünistleri zerre kadar hazetmezdi ve her fırsatta onları engellemiştir.RTE karşısında politika üretemeyenler, iki lafı bir araya getiremeyenler hemen yaftayı basıyor bunlar gericidir diye, ilericik nedir peki? Ahlaksızlık mı? Şerefsizlik mi? Siz ilerici olun, bizim memleketimizde zaten yeterince ayrım var birde insanları ilerici gerici diye ayırın de elin uşağı cetvelle haritamızı çizsin.Ülkemizin, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK'ü bile solcu yaptınız, partisini komünist-solcu karışımı birşey yaptınız oysa ki ATATÜRK ne solcu ne sağcıdır bizzat vatanı için canını vermeye hazır bir kahraman, dini için ölmeyi yüksek bir onur sayan bir müslüman, memleketinin kalkınması için bir emekçi ve milletinin eğitimi için başöğretmendir.

Fenasi
Fenasi - 10 yıl Önce

Bu herife gıcık oluyorum zaten. sen önce kendi görüşlerini ögrencilere benimsetcegine başarılı sonuclar elde et.

HAMZA ABDULLAH
HAMZA ABDULLAH - 10 yıl Önce

Abbas efendi Allah size feraset nasip eylesin.Aya gittiniz de İmamlar mı engel oldu,Milletin hayrına olan buluşunuz oldu da kabul mu etmediler.Arabaya binmeyi mi red ettiler,bilgisayarı mı kullanmadılar ki bunlar gerici oldu?Bir zamanlar sağcı -solcu,bir zamanlar laik -anti laik diyerek milleti kamplara böldünüz bir birine düşürdünüz yetmedi miki bu sefer ilerici gerici diye ayrım yapıyorsunuz.Sizin millet sevginiz bu kadar mı?Evet ben de dahil gericiyiz abbas efendi gerici; Kabrin gerisini gören ,kabul eden ve orası için de hazırlık yapan gericiyiz.Eğer Allah sana bu inanç ve düşünceyi nasip etmemişse ne yapabiliriz ki sana.Varsın akılsız,inançsız,izansız ve gayb perdesinin gerisini görmekten mahrum materyalist ilericiliğiniz sizin olsun abbas efendi.Öyle ilericilik bizim değil sizin kârınız olsun.

Turan Ayhan
Turan Ayhan - 10 yıl Önce

Bu yazı bu siteye hiç yakışmamış. Gerici dediği imamlar deyip küçümsediği aslında bu milletin değerleri. Yani biziz. Harakiri mi yapıyoruz?

Bekir Y.
Bekir Y. - 10 yıl Önce

Recep Tayyip Erdoğan'a vurayım derken yine sapla samanı karıştırmış beyefendiler. İmam-Öğretmen kavgası gibi bir şey kesinlikle olmadı,olamaz da. Öğretmenler cumhuriyetin koruyucusu imamlarsa düşmanı gibi gösteriyorlar. Bize "sistemin yanlış olduğu" hakikati örtüsünde akleden hiçbir vatandaşın kabul etmeyeceği şeyleri empoze etmeye çalışıyor Abbas bey. Sanki Diyanet'i M.Kemal kurmadı,Sanki sistem o dönem oluşturulmadı,Şeriyye ve Evkaf vekaletini sanki imamlar toplanıp haydi Vakflar müdürlüğüne arazileri verelim Diyanetî açalım dedi. Bu ülke için öğretmen de imam da canla başla çalışıyor. Azıcık memlekete şaşı bakmamayı deneseler bunu görecekler. Bu adamlar bir de eğitimci prof. etiketlerini taşıyorlar. Yazık..

SIRADAKİ HABER