MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI ATAMALARINA YENİ KRİTERLER GETİRİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yeni düzenlemesiyle müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirmeler için yazılı sınav şartı getirildi. Müdürlüğe görevlendirmeler ise yine sözlü sınav sonucuna göre yapılacak. Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlarda yer alan, bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten 8 yıl görev yapmış olma koşulu kaldırıldı.

MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCISI ATAMALARINA YENİ KRİTERLER GETİRİLDİ
MEB’in, Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine Dair Yönetmelik,  Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmelikte yer alan değişiklikler özetle şöyle:
 
8 YIL GÖREV YAPMIŞ OLMA KOŞULU KALDIRILDI
Müdür olarak görevlendirileceklerde aranacak özel şartlarda yer alan, bakanlık kadrolarında öğretmen olarak asaleten 8 yıl görev yapmış olma koşulu kaldırıldı.
Yönetici olarak görevlendirileceklere genel şartlar arasına, zorunlu çalışma gerektiren yerler dışındaki eğitim kurumu yöneticiliklerine görevlendirilecekler bakımından, ilgili mevzuatına göre zorunlu çalışma yükümlülüğünü tamamlamış, erteletmiş ya da bu yükümlülükten muaf tutulmuş olmak şartı da eklendi. 
 
MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILIĞINDA YENİ KRİTERLER
Yönetmelikle, müdür başyardımcılığı ve müdür yardımcılığına görevlendirmelerin yazılı sınav sonucuna göre yapılması şartı getirildi. Müdürlüğe görevlendirme ise müdürlük, müdür başyardımcısı, müdür yardımcılığı yapmış olanlardan değerlendirme ve sözlü sınav sonucuna göre yapılacak. Müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında 4 yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdür başyardımcılığı veya müdür yardımcılığında toplam 8 yıllık görev süresi dolanlar ile şartları taşıyanlar arasından müdür başyardımcısı veya müdür yardımcısı olarak görevlendirilecekleri belirlemek amacıyla bakanlıkça veya Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca test usulü ile yazılı sınav yapılacak.
Müdür başyardımcısı olarak görevlendirileceklerde fen lisesi, güzel sanatlar lisesi, imam hatip lisesi ile mesleki ve teknik eğitim kurumları, sosyal bilimler lisesi, spor lisesi müdür başyardımcılığına görevlendirileceklerde, belli alanlarda öğretmen olmak şartı aranacak. Ancak, belirtilen niteliklerde yeterli sayıda aday bulunmaması halinde, diğer alan öğretmenlerinden de görevlendirme yapılabilecek.
 
70 PUAN KRİTERİ 
Sınavda 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan alanlar başarılı sayılacak. Yazılı sınav sonuçları, kesin sonuçların ilan edildiği tarihten itibaren en fazla bir yıl süreyle geçerli olacak.
 
20 TERCİH HAKIK VAR
Müdürlükte 4 yıllık ya da aynı eğitim kurumu müdürlüğünde toplam 8 yıllık görev süresi dolanlar ile şartları taşıyanlar arasından müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlar form üzerinden değerlendirme komisyonu tarafından değerlendirilecek. Değerlendirme sonuçlarına itiraz edilebilecek. Değerlendirme sonucunda oluşan puan sıralamasına göre en yüksek puan alandan başlamak üzere, eğitim kurumlarının boş bulunan müdürlük sayısının 3 katı aday sözlü sınava çağrılacak. Son sıradaki adayla aynı puana sahip olan adaylar da sözlü sınava çağrılacak. Müdür olarak görevlendirilmek üzere başvuruda bulunanlara en fazla 20 eğitim kurumu tercih etme hakkı verilecek.

YÖNETMELİĞİN TAMAMI GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN
 
YÖNETİCİLER 4 YILLIĞINA GÖREVLENDİRİLECEK
Yöneticiler 4 yıllığına görevlendirilecek. Aynı unvanla aynı eğitim kurumunda 8 yıldan fazla süreyle yönetici olarak görev yapılamayacak. Bulundukları eğitim kurumunda aynı unvanla 4 yıldan fazla 8 yıldan az görev yapanlardan aynı eğitim kurumuna yönetici olarak görevlendirilenlerin görevleri, 8 yılın dolduğu tarih itibarıyla yönetmelikte öngörüldüğü şekilde sonlandırılacak.
 
KADIN MÜDÜR ATAMASI
 
Öğrencilerinin tamamı kız olan eğitim kurumlarının müdürleri ile bu kurumlar ve yatılı kız öğrencisi bulunan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın adaylar arasından görevlendirilecek. Karma eğitim yapılan ve müdür yardımcısı sayısı üç ve daha fazla olan eğitim kurumlarının müdür yardımcılarından en az biri kadın adaylar arasından görevlendirilecek.
Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER