Müzik Sınıflarında Yeni Dönem

Millî Eğitim Bakanı Selçuk, matematiği, edebiyatı, sanatı, sporu çok önemsediklerini belirterek, "Eğer bunları bütünleşik olarak hep beraber, hep bir arada düşünemezsek, bunları bir araya getiremezsek biz yarım insan yetiştirmiş oluruz.

Müzik Sınıflarında Yeni Dönem

Bakan  Selçuk’un katılımıyla, Millî Eğitim Bakanlığı ile Yavuz Bingöl Sanat Merkezi arasında "Müzik Sınıflarının Alt Yapısını Destekleme Kampanyası İşbirliği" protokolü kapsamında, Türkiye genelinde belirlenen okullara bağlama ve piyano dağıtımı, Kars´ın Cevriye Tatış Ortaokulunda düzenlenen törenle başlatıldı. 

Aşıklar diyarı Kars"ta bir okulun müzik sınıfında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Selçuk, "Binlerce müzik sınıfını belirli bir standarda ulaştırmak istediğimiz bir projenin başındayız. 

Bakanlık olarak Müzik Sınıflarının Alt Yapısını Destekleme Projesi´nde neler yapabileceğimizi önümüzdeki haftalarda, aylarda, yıllarda çok rahatlıkla görebileceğimizi, gösterebileceğimizi düşünüyoruz. 

Projeyi Kars´tan başlatmalarını söyleyen Selçuk, "Çünkü Kars, aşıklar diyarı ve sanatın nabzının attığı yer. İşini aşkla yapan herkesin aşıklar diyarından başlamasından doğal bir şey olamaz. 

Bu projenin burada can suyunu vermek gibi bir hedefimiz var. Bu hedefi inşallah çok büyüyen bir fidana, ağaca ve binlerce dala ulaştıracak bir bakış açısıyla sunmak istiyoruz.

Sanat bizim için hayat amacı

Göreve geldiği ilk günden beri sanata çok fazla vurgu yaptıklarını söyleyen Selçuk, sözlerini şöyle sürdürdü: Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın defalarca ortaya koyduğu gibi sanat gerçekten bizim için hayat amacı. 

Sanatın ince ayarından geçen her çocuğun nasıl şahsiyet bulacağı, nasıl estetik duygularla donanacağı tartışma götürmez. Bu çerçevede de şunu rahatlıkla söyleyebiliriz; biz matematiği, edebiyatı, sanatı, sporu çok önemsiyoruz. 

Eğer bunları bütünleşik olarak hep beraber hep bir arada düşünemezsek, bunları bir araya getiremezsek biz yarım insan yetiştirmiş oluruz. Tam insan olmak, kamil insan olmak, kemalata ulaşmak için sanatın iyileştirici gücüne ihtiyacımız var, sanatın dönüştürücü gücüyle bütün çocuklarımızın nasıl kişilik sahibi olduğunu, nasıl şahsiyetinin olgunlaştığını çok rahatlıkla görmek mümkündür.

Özellikle bağlamadan söz ediyorsak işin rengi çok daha güzelleşir. Bu toprakların boyasını çok daha fazla hissederiz. Bir çocuk bağlamayı eline aldığında arkasına dönüp bakarsa Aşık Veysel´in, Yunus Emre´nin, Karacaoğlan´ın, Mahsuni´nin geldiğini görür. 

Bir çocuk sadece bağlamayı eline alırsa bütün 1000 senelik birikimi görür ve başka hiçbir şey söylemenize gerek yoktur, belki müfredata da gerek yoktur, belki çok fazla uygulamaya da gerek yoktur. Sadece bağlamayı eline almak zaten ona bir dünya vermektir.

Yavuz Bingöl ile Türkiye´de giderek yaygınlaşmasını destekleyecekleri bir projenin başlangıcını yaptıklarını dile getiren Selçuk, bu nedenle projeye Kars´tan başlatmayı çok istediğini söyledi. 

Projenin yeni olmadığını, uzun zamandır üzerinde çalışıldığını söyleyen Selçuk, emeği geçen herkese teşekkür etti. Konuşmalardan sonra, sanatçı Yavuz Bingöl, öğrencilerle bağlama çalarak, türküler seslendirdi. Bakan Selçuk ve beraberindekiler, okulun müzik sınıfının açılışını yaptı. 

Bakan Selçuk, Kars´taki temasları kapsamında Valiliği de ziyaret yaparak, çalışmalar hakkında Vali Türker Öksüz´den bilgi aldı.

Güncelleme Tarihi: 13 Kasım 2018, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER