NORM FAZLASI 33 BİN ÖĞRETMEN ...

Açılış ve ziyaretlerde bulunmak amacıyla geldiği Burdur'da, Vali Nurettin Yılmaz'ı makamında ziyaret eden Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, öğretmenlere önemli mesajlar verdi.

NORM FAZLASI 33 BİN ÖĞRETMEN ...

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, ''Geçen yıl dönem başında yaklaşık 64 bin 600 civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl hem geçici görevlendirilmiş öğretmenleri geri çağırarak, hem de norm fazlası il emrindeki öğretmenleri tekrar görevlerine göndererek çok ciddi bir verimlilik sağladık. Aşağı yukarı kamu, 1 milyar 200 milyon liraya yakın tasarruf sağladı'' dedi.

NORM FAZLASI 33 BİN ÖĞRETMEN VAR

''İl emrinde önceki yıllarda norm fazlası olarak gözüken 33 bin civarında öğretmenimiz var. Bu yıl eğitim sisteminde öğretmenlerimizden daha fazla yararlanabilmek için o öğretmenlerimizi ilgili ihtiyaç duyduğumuz okullara dağıttık. İl emrinden aldık ve okullarımıza vermeye başladık. Bu yıl yaptığımız bu değişiklikten kaynaklanan ufak tefek farklılıklar veya aksamalar veya öğrenci velilerinin arzu etmediği durumlar olabilir. Ama hemen şunu söylemeliyiz, bizim bir öğretmenimiz en az bir diğer öğretmenimiz kadar değerli ve başarılı. Bu açıdan bakıldığında çocuklarımızın öğretmeninin değişmesi halinde yeni gelecek öğretmenin de en az önceki kadar başarılı olacağını ve çocuklarımıza sahip çıkacağını velilerimiz bilmeliler. Ama bu yapılan uygulamaya bizim mecbur olduğumuzu fark edip kabullendiler. Bizi anlayışla karşılayacaklarını ümit ediyorum. Çünkü 33 bin öğretmenimizle eğitim etkinliğimizi daha da artırmış olacağız.''

-''Kamu 1 milyar 200 milyon liraya yakın tasarruf sağladı''-

''Geçen yıl dönem başında yaklaşık 64 bin 600 civarında ücretli öğretmen istihdam ediyorken, bu yıl hem geçici görevlendirilmiş öğretmenleri tekrar çağırarak, hemde norm fazlası il emrindeki öğretmenleri tekrar görevlerine göndererek çok ciddi bir verimlilik sağladık. Aşağı yukarı kamu 1 milyar 200 milyon liraya yakın tasarruf sağladı'' diyen Bakan Dinçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama bu arada eğitimdeki verimliliğimiz çok daha fazla artmaya başladı. Bu yılki istihdam ettiğimiz ücretli öğretmen sayısı 12 binler civarına düştü. Bununda aşağı yukarı 21 tane yeni seçimlik dersten sonra olmasının ne kadar önemli bir sonuç olduğu, dikkate değer bir durumdur. 21 yeni seçimlik ders. Bunlar için çok sayıda ve farklı alanlarda ihtisaslaşmış öğretmen, ama buna karşın ücretli öğretmen istihdamında çok ciddi anlamda düşüş, aldığımız bu tedbirlerin eğitim sisteminde ne anlama geldiğini gösteriyor. Velilerimizden, öğretmenlerimizden bu konuda anlayış ve destek istiyoruz.''

memur haber

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
cevdet özgür
cevdet özgür - 8 yıl Önce

"kamu 1 milyar 2oo milyon liraya yakın tasarruf sağladı" Peki 4+4+4 ile norm fazlası hale gelen binlece sınıf öğretmeninin kamuya getirdiği zarar ne kadar ve bunu sayın bakan ödeyecek mi? kendisinin yol açtığı bu kamusal zararı örtbas etmek amacıyla edilen sözlerdir bunlar. umarım bir gün bu zarar kendisinden tahsil edilir.

SIRADAKİ HABER