Öğrencilere Müjde Deneme Sınavları Artık Ücretsiz!

Dershanelere kayıtlı olmayan öğrenciler de dershanelerin düzey belirleme ve deneme sınavlarına ücretsiz katılabilecekler.

Öğrencilere Müjde Deneme Sınavları Artık Ücretsiz!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Özel Dershaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni düzenlemeye göre, dershaneye kayıtlı öğrenciler ile dershaneye kayıtlı olmayıp düzey belirleme ve deneme sınavlarına katılan öğrencilerden sınav için ücret alınmayacak. Öğretime başlamadan önce, dershaneye kaydolacak öğrencilerin bilgi seviyelerini tespit etmek amacıyla düzey belirleme sınavı yapılabilecek. Program süresince öğretmenler kurulunca belirlenen tarihlerde ikiden az olmamak üzere deneme sınavı yapılabilecek.

TUTUKLU VE HÜKÜMLÜLERİN KAYIT, HARÇ VE SINAV ÜCRETLERİNİ DEVLET KARŞILAYACAK

Cezaevlerinde maddi durumu yeterli olmayıp eğitimlerine devam eden tutuklu ve hükümlülerin kayıt, harç ve sınav ücretleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğünce karşılanacak.

Adalet Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı ile Adalet Bakanı Ahmet Kahraman arasında ihtiyaç sahibi tutuklu ve hükümlülerin eğitim giderlerinin karşılanması için protokol imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, maddi durumu yeterli olmayan tutuklu ve hükümlülerin eğitimlerine devam etmelerinin sağlanması amacıyla imzalanan protokolden, açık ilköğretim okuluna devam eden 2 bin 51, açıköğretim lisesine devam eden 3 bin 689, açıköğretim fakültesine devam eden 704 kişinin yararlanacağı kaydedildi.

Ceza infaz kurumlarında 2000-2009 yılları arasında 42 binden fazla kişinin çeşitli derecelerdeki sınavlarda başarı gösterdiği, 194 bin 500 kişinin de iş ve mesleki eğitim kurslarını tamamladığı vurgulanan açıklamada, eğitimle tutuklu ve hükümlülerin tekrar suç işlemelerinin önüne geçebileceği ifade edildi.

Cezaevlerinde eğitimin yaygınlaştırılması amacıyla imzalandığı belirtilen protokolün, tutuklu ve hükümlülerin topluma kazandırılması ve suçların önlenmesinde önemli bir katkı sağlayacağı vurgulandı.
 

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI ÖZEL DERSHANELER YÖNETMELİĞİNDE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

 

MADDE 1 – 21/10/2009 tarihli ve 27383 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Özel Dershaneler Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin birinci fıkrasının (ç) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve aynı fıkranın sonuna aşağıdaki cümle eklenmiştir.

 

“ç) Kontenjanı 200’ü aşan kurumlarda rehber öğretmen,”

 

“Kontenjanı 200’ün altında olup rehber öğretmen görevlendirilmeyen kurumlarda rehber öğretmenin görevlerini kurumdaki öğretmenlerden biri yürütür.”

 

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 24 üncü maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“(3) Dershaneye kayıtlı öğrenciler ile dershaneye kayıtlı olmayıp düzey belirleme ve deneme sınavlarına katılan öğrencilerden sınav için ücret alınmaz.”

 

MADDE 3 – Aynı Yönetmeliğin 25 inci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“(1) Öğretime başlamadan önce dershaneye kaydolacak öğrencilerin bilgi seviyelerini tespit etmek amacıyla düzey belirleme sınavı yapılabilir.”

 

MADDE 4 – Aynı Yönetmeliğin 27 nci maddesinin üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

 

“(3) Program süresince, öğretmenler kurulunca belirlenen tarihlerde ikiden az olmamak üzere deneme sınavı yapılır.”

 

MADDE 5 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

 

MADDE 6 – Bu Yönetmelik hükümlerini Millî Eğitim Bakanı yürütür.

 

Yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin
Tarihi Sayısı
21/10/2009 27383
 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER