ÖĞRENCİYE KAÇ SEÇMELİ DERS VERİLECEK ? HANGİ DERSLER SEÇMELİ OLACAK ?

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer Seçmeli ders" sistemini anlattı. "5 ana başlık altındaki 20 ders asında çevre, bilim, astronomi, müzik, spor, resim, görsel sanatlar var" dedi

ÖĞRENCİYE KAÇ SEÇMELİ DERS VERİLECEK ? HANGİ DERSLER SEÇMELİ OLACAK ?


Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, veliler ve öğrencilerin merakla beklediği seçmeli derslere ilişkin detayları anlattı. Dinçer'in verdiği bilgiye göre aralarında çevre, bilim, astronominin de bulunduğu 20 civarında seçmeli ders olacak. Öğrenciler bu derslerden diğerleri gibi not olacak. Özel ilgi alanlarına göre öğrenciler ayrıca gitar, tenis, yüzme gibi programlara de devam edebilecek. Milli Eğitim Bakanı Dinçer, 4+4+4'e göre yeni eğitim sisteminin nasıl işleyeceğini paylaştı. SABAH'a konuşan Dinçer yeni sistemi şöyle anlattı:
* 5 BÖLÜMDE 20 DERS: Sosyal bilimler, fen, güzel sanatlar, spor ve din başlıklarının altında 20 civarında seçmeli ders olacak. Öğrenciler, belirlenen ders saatini doldurmak kaydıyla istedikleri dersi seçebilecek.
* HAFTADA TOPLAM 30 SAAT DERS: Eğitim programında bir çekirdek müfredat, bir de temel müfredat olacak. Çekirdek programda tüm dünyada verilen Türkçe, fen, sosyal, matematik, yabancı dil ve din dersleri temel dersler yer alacak. Bu dersler haftada 22-24 saat olacak. Haftada toplam ders saati 30'a tamamlanacak. Öğrenciler geri kalan 6-8 saati belirlenen seçmeli derslerden dolduracaklar.

Seçmeli derslerden geçmek zorunlu olacak
* SEÇMELİ DERSLER SINAVLI: Seçmeli derslerin sınavı olacak ve öğrenci bunu geçmek zorunlu olacak. Haftalık ders saatinin hangi derslerle dolduracağına öğrenci kendi karar verecek.
* ASTRONOMİ, ÇEVRE: 5 ana başlık altında yer alan 20'ye yakın seçmeli ders içinde çevre, bilim, astronomi, müzik, spor, resim, görsel sanatlar, kuran öğrenme ve peygamberin hayati gibi dersler bulunacak.
* ÖZEL İLGİ ALANI DERSLERİ: Çekirdek müfredat ve seçmeli dersler dışında "özel ilgi alanlarına" yönelik programların uygulanması tartışılıyor. Bu kapsamda müzik, spor, sanat gibi konularda ilin alt yapı olanaklarından da yararlanarak bu programlara devam edecek. Çocuklar bu kapsamda gitar, tiyatro, saz, dans, yüzme, tenis, futbol gibi alanlarda yeteneklerine uygun programa devam edebilecek.

İLKÖĞRETİMDE DİN DERSİ ZORUNLU
Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, zorunlu din dersinin ilk 4 yılda kalması, ortaokul ve lisede ise seçmeli ders olarak verilmesi konusunun tartışıldığını bildirdi. Dinçer, yabancı dil eğitiminin ilk 4 yılda başlamasıyla ilgili de alt yapı çalışmalarının sürdüğüne dikkat çekti.

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
buse yılmaz
buse yılmaz - 10 yıl Önce

bu bilgilerin yetersizliği ile birlikte birazda yardımcı oldu gende teşekkürlerr

elif doqan
elif doqan - 10 yıl Önce

Bence guzel ama biz kac ders secebilirizz?

SIRADAKİ HABER