ÖĞRETMEN BAŞINA 19 ÖĞRENCİ. BU İSTATİSTİK HANGİ ÜLKENİN?

İlkokullarda öğretmen başına 19 öğrenci düşüyor.Öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en yüksek orana sahip il Hakkari olarak belirlendi. Eğitimciler bu rakamalara tepklii. An az 40 öğrenciye eğitim vermek zorunda kaldıklarını söyleyen öğretmenler "Bakanlık bu rakamları nasıl topluyor" diye tepki gösteriyor.

 ÖĞRETMEN BAŞINA 19 ÖĞRENCİ.  BU İSTATİSTİK HANGİ ÜLKENİN?
 
bloomberght.com'da yer alan habere göre Milli Eğitim Bakanlığı istatistiklerine göre, Türkiye'deki ilkokullarda öğretmen başına ortalama 19, ortaokullarda 18, genel liselerde 20, mesleki ve teknik liselerde
ise 14 öğrenci düştüğü belirlendi.
Bakanlığın 2012-2013 eğitim öğretim yılı istatistiklerine göre, Türkiye'deki ilkokullarda öğretmen başına 20, ortaokullarda 19, genel liselerde 16 ve teknik liselerde 15 öğrencinin düştüğü kayıtlara geçmişti.
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın 2013-2014 eğitim öğretim yılı verilerine göre, ilkokullarda okul başına düşen ortalama öğrenci sayısı 195, ortaokullarda 304 olarak belirlendi. Bu rakam, genel liselerde okul başına 506, mesleki ve teknik ortaöğretimde ise okul başına ortalama 308 öğrenci oldu.
 
Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı verilerine göre ise Türkiye'deki ilkokullarda öğretmen başına düşen ortalama öğrenci sayısı 19, ortaokullarda 18, genel liselerde 20, mesleki ve teknik liselerde ise 14 oldu.
 
İlkokullarda öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en düşük orana sahip il 11 öğrenci ortalamasıyla Tunceli oldu. İller arasında öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en yüksek orana sahip il ise ortalama 30 öğrenciyle Hakkari olarak belirlendi.
 
Ortaokullarda da öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en düşük orana sahip il 9 öğrenci ortalamasıyla yine Tunceli oldu. İller arasında öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en yüksek orana sahip il ise öğretmen başına düşen 32 öğrenci ortalamasıyla Şanlıurfa olarak belirlendi.
 
LİSELERDEKİ DURUM 
 
Türkiye'de genel liselerde öğretmen başına düşen öğrenci sayısına il bazında bakıldığına ise en yüksek oranlara sahip iller, sırasıyla 33 öğrenci ortalamasıyla Şırnak ve İstanbul oldu.
 
Mesleki ve teknik ortaöğretim liselerinde öğretmen başına düşen öğrenci sayısında en düşük oranlara sahip il ise 4 öğrenci ortalamasıyla Tunceli oldu.
Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER