'Öğretmen maaşı 2 bin 500 TL'ye çıkarılmalı'

Yapılan araştırmaya göre; öğretmenlerin yüzde 75'inin kredi, eş dost, akraba ya da esnafa borcu bulunuyor. Öğretmenlerin yüzde 67'si Milli Eğitim Bakanı Dinçer'in eğitim sisteminde gerçekleştirmeye başladığı reformlardan ümitli olduğunu söylerken, yüzde 83'ü öğretmenlerin ekonomik sorunlarının öncelikle çözülmesi gerektiğini belirtiyor.

'Öğretmen maaşı 2 bin 500 TL'ye çıkarılmalı'

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Stratejik Araştırmalar Merkezi, ''24 Kasım Öğretmenler Günü'' dolayısıyla bir anket düzenledi.

Bin 45 öğretmenle yapılan anket araştırmasına göre, öğretmenlerin yüzde 15'i ev, yüzde 14'ü otomobil, yüzde 31'i tüketici kredisi, yüzde 40'ının ise eş dost, akraba ve esnafa borcu var.        

''Tekrar dünyaya gelseniz yine öğretmen olmak ister miydiniz?'' sorusuna, öğretmenlerin yüzde 79'u ''Yine öğretmen olurdum'' cevabını verirken, yüzde 65'i çocuğunun da öğretmen olmasını istiyor. Öğretmenlerin yüzde 52'si bu yıl sinema, tiyatro, opera, konser ve bale gibi etkinliklere hiç katılmadığını, yüzde 41'i konferans, panel, sempozyum gibi faaliyetlere hiç gitmediğini söylerken yüzde 85'i günlük gazete okuyamadığını belirtiyor.   Sanatsal, kültürel ve bilimsel etkinliklere katılamama nedenlerini ''zamansızlık'', ''ekonomik yetersizlik'' ve ''yorgunluk'' gibi alt ana başlıklarla gerekçelendiren öğretmenlerin yüzde 69'u ayda en az bir kitap okuduğunu ifade ediyor.        

Rapora göre, öğretmenlerin yüzde 94'ü bilgisayarı olduğunu söylerken, internet ve e-posta adresini düzenli olarak sıklıkla kullananların oranı ise yüzde 62'de kaldı. Sadece yüzde 4'ü yeterli derecede yabancı dil bildiğini belirten öğretmenlerin yüzde 93'ü eve iş götürdüğünü kaydediyor.        

Öğretmenlerin yüzde 81'i televizyonlardaki öğretmen ve okul odaklı dizileri onaylamadıklarını ve öğretmenliğin imajını zedelediğini ifade ediyor. Öğretmenlerin yüzde 54'ü kirada otururken, ''Bugüne kadar hiç lojmanda oturmadım'' diyenlerin oranı yüzde 94 olarak çıktı.        

Yüzde 67'si Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer'in eğitim sisteminde gerçekleştirmeye başladığı reformlardan ümitli olduğunu söyleyen öğretmenlerin yüzde 83'ü ise öğretmenlerin ekonomik sorunlarının öncelikle çözülmesi gerektiğini belirtiyor. Öğretmenlerin yüzde 79'u ise Milli Eğitim Bakanlığını eskimiş, hantal ve ağır bürokratik bulduğunu, yenilik çalışmalarının devam etmesi gerektiğini kaydediyor.

       

"ÖĞRETMENLERİN MAAŞI EN AZ 2 BİN 500 TL'YE ÇIKARILMALI"


Sonuçları değerlendiren DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, yurdun dört bir yanında fedakarca görev yapan öğretmenlerin ekonomik şartlarının iyileştirilmesi gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:        

''Öğrencilerine sosyalleşmelerini, tiyatroya, sinemaya gitmelerini, spor yapmalarını, kitap, dergi ve gazete okumalarını, kaliteli yaşam kültürünü öğütleyen öğretmenlerimiz önerdiklerinin çoğunu kendilerinin yapamadığı ortadadır. Öğretmenlerimizin sorunlarını çözdüğümüz takdirde eğitimin sorunları büyük ölçüde çözülecektir. Öğretmenlerimizin maaşı en az 2 bin 500 TL'ye çıkarılmalıdır. On yıllardır sürüncemede bırakılan temel sorunları çözülmüş öğretmenlerimiz, yöneticileri tarafından takdir ve motive edilmiş öğretmenlerimiz, maaşları kamu çalışanları arasında en yüksek grupta anılması gereken öğretmenlerimiz mutlaka diğer sorunların üstesinden gelecek ve ülkemizi muasır medeniyet hedefine koşar adım taşıyacaktır.'' 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
a.kerim uçaroğlu
a.kerim uçaroğlu - 11 yıl Önce

BENİM SENDİKAM MEMUR-SEN.aslanlar gibi mücadelemizi hükümet nezdinde veriyor.iyi ki varlar.eşit işe eşit ücret konusunda çok kararlılar;eğer bir gün allah nasip kısmet eder de toplu sözleşme yasası çıkarsa,bu da yetmez;hükümet memurlarla masaya oturursa,BU DAYETMEZ;pazarlık olumlu sonuçlanırsa veya hakem heyeti öğretmenler lehine karar verirse o zaman gerekeni hakkıyla yapmış olacaklar.seviyorum sendikamı.hükümete gününü gösterecek.

mağdur öğretmen
mağdur öğretmen - 11 yıl Önce

Öğretmenlerin yüzde 67'si Milli Eğitim Bakanı Dinçer'in eğitim sisteminde gerçekleştirmeye başladığı reformlardan ümitli mi, yokkk artıkkkk...

öğretmen
öğretmen - 11 yıl Önce

herkesi yetiştiren öğretmen, herkesin gerisindeki yine öğretmengrev hakkı olmadan olmaz.

SIRADAKİ HABER