ÖĞRETMEN YETİŞTİRMESİ, ATAMASI VE ALAN SINAVI HÜKÜMET PROGRAMINDA

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı hükümet programında, şubat ayınad 30 bin öğretmen ataması ve yeni öğretmen yetiştirme sistemi de yer aldı.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRMESİ,  ATAMASI VE ALAN SINAVI  HÜKÜMET PROGRAMINDA
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun açıkladığı hükümet programında, şubat ayınad 30 bin öğretmen ataması ve yeni öğretmen yetiştirme sistemi  ve alan sınavına ilişkin bilgiler de yer aldı. 
İşte Davutoğlu'nun 64. Hükümet programındaki öğretmenlere ilişkin açıklamaları: 
  
 
ŞUBAT AYINAD 30 BİN ÖĞRETMEN ATANACAK
 
Şubat'ta 30 bin öğretmen ataması yapılacak. Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda bütün alanlardaki öğretmen adayları için alan sınavı yapılacak. Şubat 2016'da 30 bin öğretmenin ataması yapılacak. Müfredatın eğitimin her kademesinde öğrenciyi hayata hazırlayan, öğrenmeyi öğreten, istidatlarını ortaya çıkaran, temel becerileri veren, özgüveni pekiştiren, evrensel değerleri aktaran bir içeriğe sahip hale getirilmesi yönündeki çalışmalar devam edecek. Müfredat bilgi teknolojileri destekli öğretime uygun hale getirilerek, eğitsel e-içeriklerin genişletilmesi ve daha da geliştirilmesi sağlanacak.

ÖĞRETMEN YETİŞTİRME SİSTEMİ DEĞİŞİYOR...

Öğretmen Akademisi" sistemi başlatılacak Milli eğitimde uygulanacak politikaların odağında yer alan Öğretmen Strateji Belgesi hazırlanıp yürürlüğe konulacak. Öğretmenlerin bilgi ve becerilerini güncellemelerini sağlayacak "Öğretmen Akademisi" sistemi başlatılacak. Eğitim fakülteleri, milli eğitim sistemindeki yeni yapılanmaya göre bölüm, anabilim dalı ve öğretmenlik genel ve alan yeterlilikleri ile ilişkilendirilmiş şekilde yeniden yapılandırılacak. Eğitim fakültelerinin müfredatı yenilenecek. Eğitim fakültesi öğrenci veya mezunları için eğitim fakültesi dışındaki fakültelerde çift ana dal veya yan dal yapma imkanı sağlanacak. Eğitim fakülteleri ile diğer öğretmen adayı yetiştirilen yükseköğretim kurumları ve formasyon programlarının öğrenci kontenjanları, öğretmen ihtiyaç analiz ve projeksiyonları dikkate alarak belirlenecek.
 
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER