ÖĞRETMENE EK DERS ŞOKU

Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlere artık ayakta tedavi kapsamında ek ders ödemesi yapılmayacak.

ÖĞRETMENE EK DERS ŞOKU


Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan öğretmenlere artık ayakta tedavi kapsamında ek ders ödemesi yapılmayacak. Bakanlar kurulu kararı ile " bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavi nedeniyle " ibaresi 10.05.2008 tarih ve 26872 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan madde metninden çıkarılmıştı.
 
Bu kararın yürütmesinin durdurulması ve esastan iptali istemiyle Danıştay'a dava açan Türkeğitimsen'in bu başvurusunu Danıştay reddetmişti. Türkeğitimsen'in İdari Dava Dairelerine yapmış olduğu itirazın kabul edilmesinin ardından öğretmenlere bir ayda dört günü geçmemek üzere ayakta görülen tedavilerde ek ders ücreti ödenmekteydi.
 
Daha sonra kararı esastan görüşen Danıştay 2. dairenin 30.11.2011 tarih ve 2011/5943 sayılı kararlarıyla dava reddedilmiştir. Bu karara her ne kadar Türkeğitimsen İdari Dava Dairelerine tekrar itirazda bulunsa da; Milli Eğitim Bakanlığı Valiliklere resmi bir yazı göndererek " bir ayda dört günü geçmemek üzere görülen tedavi nedeniyle ek derslerin kesilmeyeceği" kararının uygulanmayacağını ve bu şekilde yapılan tedavilerden ek derslerin kesileceğini duyurdu.
 
Sonuç olarak 30 Kasım itibariyle ayakta tedavi nedeniyle yapılan ek ders ödemeleri de talep edilebileceği gibi , İdari Dava Dairelerine yapılan itiraz sonuçlanana kadar ayakta tedavi gören öğretmenlerin ek dersi kesilecektir.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER