ÖĞRETMENLERE EK ÖDEME HAYAL Mİ OLUYOR ?

2012 - 2013 yılı için geçerli olacak toplu sözleşme sürecinde Eğitim Hizmet kolunda toplu sözleşme bekleyen ve buradan öğretmenlere ek ödeme çıkacağını düşünen öğretmenlere kötü haber.

ÖĞRETMENLERE EK ÖDEME HAYAL Mİ OLUYOR ?

Toplu sözleşme sürecinde kritik günün 21 Mayıs olmasına rağmen, dikkatlerden kaçan bir husus hizmet kollarında yetkiyi elinde bulunduran sendikaların kendi hizmet kolları için hazırlamış oldukları onlarca teklifin görüşülüp görüşülmeyeceği olarak göze çarpıyor.

Bazı hizmet kollarında 100 e yakın teklif bulunurken , bu tekliflerin ayrı ayrı hizmet kollarında görüşülmesi imkansız gibi. Burada Hükümetin tavrının ilk toplu sözleşmede her hizmet kolunda 1 yada en fazla iki teklifi görüşmeye açacak olması yönünde bilgiler geliyor.

Ayrıca öğretmenlerin aylarca beklediği ve gerek özlük gerekse ekonomik haklar yönünden bel bağladığı Eğitim Hizmet kolunda ki toplu sözleşme sürecinde öğretmenlere ek ödeme verilmesine hükümetin sıcak bakmadığı ve ek ödeme konusunun genel görüşme içersinde ele alınacağı konusunda Hükümete yakın kaynaklardan ciddi bilgiler gelmektedir.

Öğretmenlerin ek ödeme sorunu ve diğer özlük hakları sorununun , Eğitim Hizmet kolunda yapılacak görüşmelerde ele alınmaması durumunda , Hizmet kollarında toplu sözleşme yapmanın bir espirisi kalmayacağı gibi bu durumun öğretmenlerin tepkisini çekeceği de göz önünde bulundurularak, sendikaların Hizmet kolunda toplu sözleşme masasının ilk gündem maddesini öğretmenlere ek ödeme olarak belirlemesi ve bu yönde direnç göstermesini tüm eğitim camiası beklemektedir.

Öğretmenlere ek ödeme konusunun genel görüşmelere kaydırılması durumunda öğretmenlere ek ödeme çıkması hayal

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2012, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
metin narin
metin narin - 12 yıl Önce

bunlardan bir şey bekleyende hata

ihsan
ihsan - 12 yıl Önce

sevgili öğretmenim gittiğinyolu iyi öğren. öğretmeni paçavraya çevirmeye çalışan bir hükümetle hiç bir hak alamayacağın gibi daha önce var olan bütün hakların tek tek gidecek elinden. öncelikle azarlamalarla bilmem tatil gün sayısı ile aşağıladıkları öğretmene ne bakan ne de hükümet sahip çıkmaz.

Öğrete-men
Öğrete-men - 12 yıl Önce

Vermeyeceklerini zaten biliyorduk,,, şaşırmadım.yalnız taktik cok güzel: ÖNCE vereceğiz deyip halkı inandırıyorlar,, SONRA da vermiyorlar!!!Bizim halkımız da """öğrtmene her sey de zam veriyorlar""" zannediyorlar... yazık....

ahmet kilinç
ahmet kilinç - 12 yıl Önce

kendilerine gece yarısı yüksek miktarda zam yaparken ekonomik denge bozulmuyor. Çünkükendilerinin çevresi var maaşları yetmiyor. Vatandaş sokak çocuğudur çevresi yoktu.Askari ücret bile fazla öğretmenler ise zaten yatıyor. Değil ek ödeme maaşları bile kesilmeliyazıklar olsun....

SIRADAKİ HABER