Öğretmenlere 'öğrenci ve veli' denetimi

MEB, öğretmenlerin ve okul idarecilerinin denetimini daha etkin hale getirebilmek amacıyla "Performans Yönetim Sistemi" üzerinde çalışıyor.

Öğretmenlere 'öğrenci ve veli' denetimi

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), öğretmenlerin ve okul idarecilerinin denetimini daha etkin hale getirebilmek amacıyla elektronik ortamda kurulacak "Performans Yönetim Sistemi" üzerinde çalışıyor.

Projeye göre, ilköğretim ve ortaöğretimde okuyan öğrenciler ve velileri, öğretmenler ile okul yönetimi hakkında elektronik ortamda görüşlerini bildirebilecekler.

MEB okulların ve öğretmenlerin denetlenmesinde öğrencilerin, velilerin ve öğretmenlerin de görüşünün alınabileceği bir proje üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

Teftiş Kurulu Başkanlığınca yürütülen çalışmaya göre, elektronik ortamda "Performans Yönetim Sistemi" adıyla bir sistem kurulacak. Öğrencilere ve velilere sisteme girmilmeleri için e-okul uygulamasında olduğu gibi bakanlıkça şifre verilecek. Şifreyle sisteme giren veli veya öğrenci, okulundaki öğretmen, okul müdürü ile ilgili değerlendirmeleri yanıtlayacak.

-SONUÇLAR GÖREVDE YÜKSELME, ATAMA KARARLARINDA DİKKATE ALINACAK-

Öte yandan MEB, konuya ilişkin "Performans Yönetim Sistemi Taslak Yönetmeliği" de hazırladı.

Bakanlık bu uygulama ile okullardaki memnuniyetin artırılmasını, denetim sisteminin daha da iyileştirilmesini, öğretmenlerin performanslarının daha kolay görülebilmesini amaçlıyor. Sistemle, MEB’e bağlı resmi okul/kurumlar ile personelin, başarı, verimlilik ve gayretleri ölçülebilecek, izlenebilecek, denetlemeye yönelik usul ve esaslar belirlenebilecek. Hangi okulun performansının düşük, hangisinin yüksek olduğu ve öğretmenlerin durumu izlenebilecek.

Başarı, verimlilik ve gayretin ölçülmesinde genellik, eşitlik, geçerlik, güvenirlik, tarafsızlık ve açıklık ölçütlerine uyulacak. Okullar ve personel de bu sistemde öz değerlendirme yapabilecek. Sistemde yer alan kişisel bilgiler gizli tutulacak.

Veliler ve öğrenciler tarafından yapılacak değerlendirmelerin her yıl Mart-Nisan döneminde alınması planlanıyor. Yapılan görüşler sistem tarafından değerlendirilecek ve analiz edilecek.

Performans Yönetim Sistemi’nden elde edilecek rapor ve sonuçlar, görevde yükselme, atama ve yer değiştirme, yönetim ve denetim ile ilgili kararların alınmasında, eğitim planlaması ve politikalarının belirlenmesinde dikkate alınacak.

Sistemin ilk pilot uygulamasını Düzce’de gerçekleştiren MEB, taslak yönetmeliğin kabul edilmesi durumunda, yönerge de hazırlayacak.

 Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
öğretmen
öğretmen - 10 yıl Önce

öğretmenlik mesleğine vurulacak en büyük darbe

idareci
idareci - 10 yıl Önce

Öğretmen ve idareciler zaten velilerin maskarası olmuştu bundan sonra iyice ip takarlak artık bize.Siz yapılacak olan bu değerlendirmenin objektif olaacağına inanıyor musunuz?

vurun abalıya
vurun abalıya - 10 yıl Önce

Bakanlık masa başı bürokratları maskaraya çevirdrleri eğitim sisteminin vebalini yıkacak günah keçisi arıyor.

öğrt.
öğrt. - 10 yıl Önce

maşallah ne meslekmiş, herkes bi şeyler biliyor bu meslekle ilgili, öğretmenlik mesleği maskara edildi bu ülkede, en değerli, en önemli bir meslek olması gerekirken en ayak altı bir meslek haline getirildi, yazıklar olsundan başka bir şey diyemiyorum...

redstar
redstar - 10 yıl Önce

bunlar ne yappmaya çalışlıyor?bankacılık sisteminden mi etkilenmişler?müşteri memuniyeti az çıkarsa tmsf mi devrecekler acaba...

ben
ben - 10 yıl Önce

gülsek mi ağlasak mı?bence gülmeliyiz.

krikit
krikit - 10 yıl Önce

ben yaptım olducu zihniyetin son model icadı bu işte...

müd.yard.
müd.yard. - 10 yıl Önce

zaten biri geldi 8 yıllık eğitim dedi,okumak istemeyen öğrencileri sınıflarda bekletti.sınıfın içini mahvetti.şimdi sıra sizde ha gayret biraz daha,sizi göreyim...az kaldı.

SIRADAKİ HABER