Öğretmenlikte kariyer basamakları çalışması

Bakan Çubukçu, ''öğretmen'', ''uzman öğretmen'' ve ''başöğretmen'' adlı 3 basamaklı yapının kesintiye uğradığını ancak bu sürecin yeniden işletilmesine yönelik düzenleme çalışmalarının sürdürüldüğünü ifade etti.

Öğretmenlikte kariyer basamakları çalışması

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, MHP Hatay Milletvekili Süleyman Turan Çirkin'in ''öğretmenlerin mali durumlarına'' ilişkin yazılı soru önergesini yanıtladı.        

2006'da ilgili yasada yapılan değişiklik ile öğretmenlerin ek ders ücretlerinde yüzde 40 artış sağlandığını belirten Çubukçu, yatılı ve pansiyonlu okullar, özel eğitim okulları ve anaokullarında görevli yöneticilerin haftalık ek ders ücreti saatlerinde artış yapıldığını bildirdi.        

Çubukçu, yarıyıl ve yaz tatilinde kurul ve komisyon üyeliği görevi bulunan öğretmenlere, her gün için 3 saat ek ders ücreti ödendiğini belirterek, öğretmenlerin resmi bayram tatillerinde ders ve ek ders görevlerini yapmış sayılmalarının sağlandığını kaydetti.   


Öğretmenlikte ''öğretmen'', ''uzman öğretmen'' ve ''başöğretmen'' adlarıyla 3 basamaklı bir yapının getirilerek, ''uzman öğretmen'' ve ''başöğretmen'' olanların ücretlerinin artırılmasının amaçlandığını ancak bu düzenlemeye ilişkin kanunun Anayasa Mahkemesince iptal edildiğini anımsatan Çubukçu, ''Bu süreç geçici olarak kesintiye uğramış olmakla, sürecin yeniden işletilmesine yönelik düzenleme çalışmaları sürdürülmektedir'' dedi.        

Çubukçu, bakanlığa bağlı tüm resmi eğitim kurumlarında 566 bin 995'i kadrolu, 630 bin 249 öğretmenin görev yaptığını ifade ederek, ayrıca 2010-211 eğitim-öğretim yılı başında 77 bin 601 kişinin ek ders ücreti karşılığında geçici olarak görevlendirildiğini bildirdi.

Nimet Çubukçu, 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle, 9. derecenin 1. kademesinde yeni göreve başlayan kadrolu sınıf öğretmeninin maaşının bin 531 TL, ek ders ücretinin ise 438 TL olduğunu ifade etti.       

Yeni göreve başlayan sözleşmeli sınıf öğretmeninin maaşının ise bin 525 TL olduğunu kaydeden Çubukçu, görevlendirilen bir öğretmenin ücretinin ise 813 TL olarak gerçekleştiğini belirtti.
       


Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
adem1968
adem1968 - 10 yıl Önce

Çok bilmişler. Sıanvla uzmanlık baş öğretmenlik mi olur.Sıanvla uzman öğretmen ve müdür yaptıkları kişilerin yüzde 90'ı bilgisayarın fişini bile takamıyorlar. Bu nasıl uzmanlık. Sadece paranın uzmanlığı.........

M.Aygın
M.Aygın - 10 yıl Önce

Sınavı kazanıpta hakkı verilmeyen bizler için müjdeli haberi sayın bakanımız ne zaman verecek? Müjde bekliyor 15000 kişi.İnşallah hakkımız verilir? saygılarımla.....

madur
madur - 10 yıl Önce

kurul ve komsyon derken ne yi kastediyorsunuz bende okulda komisyondayım ek ders ücreti almıyorum

i.ayvaz
i.ayvaz - 10 yıl Önce

yorum yapmaya değmez.seçim yaklaşıyor ya! anladınız siz onu...............

Göktürk
Göktürk - 10 yıl Önce

Alın size hüsyin çelik ayrımcılığı.attı bir taş kuyuya anayasa mahkemesine kadar iş gitti.TEK BAŞ ÖĞERTMEN TANIRIM O'DA MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'tür. O muhteşem kahramanın adını sulandırmak için baş çavuş gibi bir mahlas icad ettiler istemiyorum alın başınız sizin olsun icat edenlerrrrrrrrrrr.

stradivaryus
stradivaryus - 10 yıl Önce

Ben askerliğimi uzun dönem yaptığım için bu sınava giremeyen bir öğretmenim.Hakkımı ( eğer umrundaysa)Hüseyin Çelik ve o dönemin bu yarım yamalak işi tezgahlayan milli eğitim bürokratlarına helal etmiyorum.

Uzmanzede
Uzmanzede - 10 yıl Önce

Seçim çalışmalarına bu sorunu çözeceğini belirten parti oy oranlarında artış yakalayabilir:::

SIRADAKİ HABER