OKUL MÜDÜRÜ OĞLUNA 'SBS' TORPİLİ Mİ YAPTI ?

Antalya'da okul müdür yardımcısı Mustafa D.'nin, SBS'de puanını yükseltmek için oğlunu okul birincisi olabileceği bir okula nakil ettirdiği ve o okula hiç gitmeyen çocuğun girmediği sınavlardan 100 aldığı iddia edildi.

OKUL MÜDÜRÜ OĞLUNA 'SBS' TORPİLİ Mİ YAPTI ?

Muratpaşa İlçesi’ndeki Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu 8’inci sınıf öğrencisi A.S.D.’nin okul kaydı, iddiaya göre 30 Nisan tarihinde babası Mustafa D.’nin müdür yardımcısı kadrosunda olduğu Aksu Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’na nakledildi.

Öğrencinin nakil geldiği okulda son sınavlar yapılmadığı halde, iddiaya göre kurum şifresiyle e-okul sistemine girilerek, girmediği 2’nci ve 3’üncü sınavların tümüne, performans görevleri ve ders içi etkinlik katılımlarına 100 tam puan verildiği ortaya çıktı.

Ayrıca öğrencinin 78 olan Fen ve Teknolojileri dersi birinci yazılı sınavı puanı sistemde değiştirilerek, 84 yapıldı. Bu şekilde çeşitli derslerin yazılı ve sözlü sınavlarıyla performans ödevlerinden yaklaşık 20 kez 100 tam verilen öğrencinin nakil yapılan okula hiç gitmediği, öğretmenler tarafından okul idaresine bildirildi.

SINIF LİSTESİNDE ADI YOK

Sınıf listelerinde ve yoklamalarda adı hiç geçmeyen öğrencinin varlığı, öğretmenlerin e-okul sistemine bilgi girişi sırasında tesadüfen belirlendi.

30 Nisan’da bir öğrencinin tüm derslerden aynı gün yazılı sınava girmesinin mümkün olamayacağı şüphesi üzerine öğretmenlerin, öğrencinin nakil geldiği okul müdürlüğünü aramasıyla skandal ortaya çıktı.

VALİLİĞE BİLDİRİLDİ

9 Haziran’da yapılacak olan SBS’de, okul birincisi öğrencilere tanınan ek puan avantajından yararlanmak amacıyla nakil dönemine uygun olmayan bir tarihte nakil yaptırıldığı, girmediği sınavlarda 100 tam puan verilerek sahte notlarla okul birincisi konumuna getirilmek istendiği öne sürülen öğrenciyle ilgili gelişmeler, Eğitim- Sen AntalyaŞubesi’nce, Antalya Valiliği’ne bildirildi.

’NAKİL NEDENİ OKUL BİRİNCİSİ YAPMAK’

Eğitim- Sen AntalyaŞubesi Başkanı Nurettin Sönmez, İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin 18’inci maddesinin B fıkrasında, ’İkinci dönemde nakiller dönem başından 15 gün sonraya kadar yapılır. Bu tarihten derslerin bitimine kadar doğal afet, sağlık ve ailesinin nakli gibi nedenler dışında nakil yapılamaz’ hükmü açık olmasına rağmen ve böyle olağanüstü durum yokken nakil işlemi yapıldığını söyledi.

Nurettin Sönmez, nakil işleminin asıl nedeninin ise öğrenciyi Aksu Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’nda okul birincisi yapmak ve buradan öğrencinin SBS puanını yükseltmek olduğunu kaydetti. Sönmez, bu durumun Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’ndaki 8’inci sınıf öğrencilerinin sınıf başarılarını etkilemesinin yanı sıra, öğrencilerin SBS başarı sıralamasını ve ortaöğretim kurumları yerleştirmelerinin tümünü etkileyeceğine dikkati çekti.

’GİRMEDİĞİ SINAVLARDAN 100 ALDI’

Nurettin Sönmez, öğrencinin usulsüz okul nakliyle yetinilmediğini, nakil geldiği okulda son sınavlara girmediği halde ’kurum şifresiyle e-okul sistemine girilerek, öğrencinin girmediği ikinci ve üçüncü sınavların tümüne, performans görevleri ve ders içi etkinliklere katılımlarına 100 tam puan verildiğini, bu şekilde öğrenciye 20 kez 100 tam puan verildiğini de kaydetti.

"HATAMIZ VARSA CEZAMIZI ÇEKECEĞİZ"
İddiaların hedefindeki Müdür Yardımcısı baba Mustafa D. ise çocuğunu Başöğretmen Atatürk İlköğretim Okulu’ndan Aksu Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’na naklettirdiğini doğrulayarak, çocuğun halen Aksu Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’nda öğrenim gördüğünü, naklin yasal prosedürler içerisinde yapıldığını söyledi.

Bir kişinin yasal ikamet adresinin değişmesiyle, okulun ikinci döneminden itibaren iki hafta içerisinde öğrencinin kaydının yeni ikametgah adresindeki okula alınabileceğine işaret eden Mustafa D., adrese dayalı nüfus kaydının yeni okulun bölgesindeki bir eve yapılmasından sonra, yasal süre içerisinde oğlunun naklinin yapıldığını savundu. Bu nakilde yasal olmayan bir durum olmadığını dile getiren Mustafa D., şöyle dedi:

"Oğlum ikinci dönem ikinci ve üçüncü sınavlara girmedi. Çocuğum şu anda raporlu. Oğlumun kaydının başka bir okula alınmasıyla ilgili Aksu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü soruşturma başlattı ve muhakkik (soruşturmacı) görevlendirdi. Hakkımdaki iddialar, okul idaresiyle öğretmen arkadaşların sürtüşmesinden kaynaklanıyor. Bu sürtüşmeler üzerine çocuğumu eski okuluna geri almayı da düşündüm. Hatta bu yüzden 18 Mayıs’ta adresimi de eski konutuma aldırdım. Ama yeni bir nakile sistem müsaade etmediği için oğlumu eski okuluna aldıramadım."

’İDDİALAR GERÇEK DIŞI’
Oğlunun okul birincisi olması için okulunun değiştirildiği iddialarının gerçeği yansıtmadığını öne süren Mustafa D., "Çekişmeler üzerine bazı öğretmenler oğlumun okul birincisi olacağını söylemiş. Benim çocuğum okul birincisi değil. Okul birincisi olması da mümkün değil. Oğlum son sınavlara da giremedi. Sınavlara girmediği de e-okul sisteminde görülüyor. Ama maalesef kendi meslektaşlarımız tarafından böyle bir ithamla karşılaştık. Soruşturma başlatıldı, hatamız varsa çekeceğiz ama iddiaların gerçek dışı olduğu ortaya çıkacak" dedi. <a

MÜFETTİŞ GÖREVLENDİRİLECEK

Eğitim- Sen’in şikayeti ve iddialar üzerine Antalya Valiliği iddialarla ilgili inceleme başlattı. Vali Yardımcısı Turan Eren, müfettiş görevlendirileceğini ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yasal olmayan bir durum tespit edildiği takdirde gerekenin yapılacağını kaydetti.
Mustafa D., kadrosu Aksu Yurtpınar Gazi İlköğretim Okulu’nda olmasına rağmen halen Antalya’da Hacı Dudu-Mehmet Gebizli Lisesi’nde ’müdür vekili’ olarak görevini sürdürüyor.
radikal

Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER