OKULA İLK ADIMLARINI ' UYUM EĞİTİMİYLE ' ATACAKLAR

Yeni eğitim ve öğretim yılında ilkokul 1. sınıfa ve ortaokul 5. sınıflara devam edecek öğrencilerin uyum eğitimi 8 Eylül'de başlayacak.

OKULA İLK ADIMLARINI ' UYUM EĞİTİMİYLE ' ATACAKLAR
Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi, ilkokul 1.  sınıf ve ortaokul 5. sınıflara kayıt olan öğrencilerin uyum eğitimi, 8 Eylül'de başlayacak.
 
Yeni eğitim ve öğretim yılından itibaren ilkokul 1. sınıflarda olduğu  gibi ortaokul 5. sınıflara devam edecek öğrenciler de okula uyum programı  başlatılacak.
 
Program, ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin okula uyum sürecinde  karşılaştıkları sorunları en aza indirmeyi amaçlıyor.
 
Uyum programı kapsamında farklı okullardan gelen öğrencilerin yeni  gittikleri okullara daha çabuk uyum sağlamaları amacıyla okullarda "hoşgeldin"  karşılamaları, okul tanıtım etkinlikleri, öğretmen tanışma etkinlikleri, arkadaş  kaynaşma etkinlikleri ve okul kuralları tanıtımı gibi bir dizi etkinlik  yapılacak.
 
Ortaokul 5. sınıf öğrencileri, yeni eğitim öğretim yılının başlama  tarihinden bir hafta önce okula başlayacak. Bu kapsamda, ortaokula yeni  başlayacakların uyum eğitimi, 8-12 Eylül 2014 tarihleri arasında yapılacak.  Birinci kanaat dönemi ise 15 Eylül 2014 Pazartesi başlayacak.
 
Okul öncesi ve ilkokul 1.sınıf öğrencilerinin, alışkın olduğu ev  ortamından ayrılarak değişik özellikler taşıyan okul ortamına geçişlerinde okul  kaygılarını gidermek ve onlara okul ortamını sevdirmek, Oyun, drama ve sportif  etkinlikler yoluyla öğrenme ortamını, öğretmenlerini ve arkadaşlarını  tanımalarını sağlamak amacıyla 2006-2007 eğitim ve öğretim yılından itibaren  okullar açılmadan bir hafta önce uyum programı uygulaması yapılıyor.
 
Liselere pilot uygulamanın kapsamı değiştirildi
İlk kez 2013 yılında 12 pilot ilde uygulanmaya başlanan Ortaöğretime  Uyum Programı, 2014 yılında 41 ilde belirlenen 87 okulda gerçekleştirilecek. Bu  amaçla söz konusu pilot okulların idareci ve öğretmenlerine yönelik 12-23 Ağustos  2014 tarihleri arasında 3'er günlük eğitim verildi.
 
MEB'den ergenlik uyarısı
Öte yandan MEB, bu yıl ilk kez ortaokula başlayacak öğrencilere  uygulanacak uyum eğitimi için illere gönderdiği yazıda, ergenlik uyarısında  bulundu.
 
Yazıda, uyum programının, ortaokul dönemindeki çocuğun, artık çocukluk  döneminden çıkarak ergenlik dönemine girmeye başlaması nedeniyle önem taşıdığı  belirtildi. Program kapsamında öğrencilerle okul yöneticilerinin, öğretmenlerin  ve okul personelinin tanıştırılması; öğrencilere okulun idari birimlerinin  gezdirilmesi, mevzuat ve kurallar hakkında bilgi verilmesi istendi. Aynı zamanda  okul, öğrenci ve veli ilişkisinin önemi, öğrencilerde oluşabilecek kaygılarda  alınacak tedbirler konusunda rehber öğretmenler tarafından bilgilendirme  yapılması da tavsiye edildi.
 
milliyet
Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER