Okullar, 1 Ağustostan itibaren kayıt almaya başlayacak

Sınavsız öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına elektronik ortamda aday öğrenci kaydı, 1 Ağustos 2011 tarihinde başlayacak.

Okullar, 1 Ağustostan itibaren kayıt almaya başlayacak

Milli  Eğitim  Bakanı Nimet Çubukçu yayımladığı genelgede, 2011-2012  eğitim - öğretim  yılında sınavsız  öğrenci  alan ortaöğretim kurumlarının 9. sınıflarına yeni  öğrenci   kayıtlarının  e- kayıt   sistemi ile  elektronik  ortamda yapılacağını belirtti.

Çubukçu, bu uygulama ile ortaöğretim kurumlarında  eğitim - öğretim   kalitesinin yükseltilmesi, okul  kayıt  bölgesinin ve  öğrenci kontejan tespitlerinin daha  sağlıklı  yapılması, veli ve  öğrencilerin  kendi semtlerindeki okulları sahiplenmesi, ulaşımda zaman tasarrufunun sağlanması,  öğrencilerin  sosyal, kültürel ve sportif aktivitelere daha fazla zaman ayrılabilmesinin amaçlandığını vurguladı.

Bakan Çubukçu, öğrenicilerin, velilerinin ikamet adreslerine en yakın genel liselere, meslek liseleri, çok programlı liseler veya mesleki ve teknik  eğitim  merkezlerine yerleştirilmesinin esas alındığını belirtti.

Genelgeye göre, il-ilçe milli  eğitim  müdürlükleri, okul müdürlükleri, veli ve  öğrenciler  MEB  Eğitim   Teknolojileri  Genel Müdürlüğünce hazırlanan ''e- kayıt  modülü'' üzerinden bilgi giriş işlemlerini,  kayıt -kabul şartlarını, program-alan tanıtımlarını  takip  edebilecek.

İl/ilçe milli  eğitim  müdürlükleri, her türlü basın yayın organları  aracılığıyla  ilgili genel müdürlüklerin  web  sayfalarındaki bilgilerden  yararlanarak  sınavsız  öğrenci  alan ortaöğretim kurumlarında uygulanan program/alan/dallar ile e- kayıtın tanıtımını sağlayarak kamuoyunu bilgilendirecek.

-SINIF MEVCUTLARI 40'I AŞMAYACAK-

Kontenjan belirlemesi yapılırken, sınıf mevcutları imkanlar dahilinde 40'ı aşmayacak şekilde planlanacak.

Ö ğrenci  aday  kayıtları , genel lise ve meslek lisesi müdürlüklerince 1-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında yapılacak. Aday kaydı yapılırken, okul müdürlükleri kendilerine başvuran  öğrencilerin  kimlik, diploma notları ve adres bilgilerini e-okul  sisteminden  TC Kimlik Numarası ve ilköğretim  öğrenci  numarası ile girerek sorgulayıp, kontrol edecek.

Genel liselere aday  kayıt  işlemleri genel lise müdürlüklerince, meslek lisesi aday  kayıt  işlemleri meslek lisesi müdürlüklerince yapılacak.

Genel liselere  kayıtlarda  bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Meslek liselerine  kayıtlarda  ise bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapılacak. Adaylar hem genel liseye hem meslek lisesine  kayıt  yaptıramayacak.

Aday başvuruları, ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda meslek liselerine yerleştirme işlemleri, ilköğretim diploma puanı, eşitlik halinde tercih önceliği, yine de eşitlik halinde yaşı küçük olan adaya öncelik verilmesi suretiyle yapılacak.

Genel liselere yerleştirme işlemleri, ilköğretim diploma puanı ve yaşı küçük olan  öğrenciye  öncelik verilmek suretiyle aday kaydı yapılacak, kontenjan fazlası olan diğer  öğrenciler Öğrenci  Yerleştirme Komisyonlarınca  öğrencinin ikametine en yakın diğer genel liselere dengeli bir biçimde gerçekleştirilecek.

Bu şartlar sonucunda dahi herhangi bir okula yerleştirilmeyen  öğrenciler , mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına yönlendirilerek gerektiğinde bu okullarda ikili  öğretim  yapılacak.

Aday  kayıtları  tamamlandıktan sonra okullar ve  Öğrenci  Yerleştirme Komisyonlarınca gerekli kontroller yapılarak,  kayıt listeleri komisyonlarca onaylanacak ve en geç 5 Eylül 2011 tarihinde ''www.meb.gov.tr'' adresinde ilan edilecek. İlan edilen listelere göre kesin  kayıt  işlemleri için gerekli evrak, ilgili okul müdürlüklerince 6-16 Eylül 2011 tarihleri arasında kabul edilerek, kesin  kayıt  işlemleri tamamlanacak.

''2011 Devlet  Parasız  Yatılılık ve Bursluluk Sınavı'' esasları ile yatılı ilköğretim bölge okulu mezunlarından söz  konusu ortaöğretim kurumlarını yatılı olarak kazanan  öğrencilerin   kayıtlarında  e- kayıt  başvurusu şartı aranmayacak.

-ZORLA BAĞIŞ İSTENMEYECEK-

Kontenjan açığı bulunması halinde  öğrencisini , kardeşinin öğrenim gördüğü veya anne-babanın çalıştığı işyerinin bulunduğu alanın dahil olduğu okula  kayıt  yaptırmak isteyen veli talepleri de  Öğrenci  Yerleştirme Komisyonlarınca değerlendirilecek .

Terör saldırıları sonucu şehit olan ya da malul duruma düşen öğretmenlerin çocukları, şehit, malul ve muharip gazi çocukları ile  özel  eğitime ihtiyacı olan öğrencilerin durumlarını belgelendirmeleri ve istemeleri halinde, istedikleri genel veya meslek liselerine kayıtları yapılacak.

Mazeretleri nedeniyle 1-26 Ağustos 2011 tarihleri arasında aday kayıtlarını yaptıramayan öğrencilerin mağduriyetlerine sebebiyet verilmemesi bakımından, yeni öğretim yılı başlamadan valiliklerce belirlenecek bir takvim çerçevesinde Öğrenci Yerleştirme Komisyonlarınca genel liselere veya meslek liselerine kayıt ve yerleştirme işlemleri sürdürülecek.

Öğrenci ve velilerden kayıt sırasında hiçbir surette zorla ağış ve gereksiz belge istenilmeyecekGENELGE İÇİN TIKLAYINIZ

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER