Okullar 16 Haziranda Kapanıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TRT 'de katıldığı programda, okullara ilişkin "16 Haziran'da okullar kapanıyor, uzatma yapmadık" dedi. Özer, ayrıca, 1 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında deprem bölgesinde 2 aylık telafi eğitim programı yapılacağını anımsattı.

Okullar 16 Haziranda Kapanıyor

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, TRT Haber’de gündeme dair soruları yanıtladı.

Özer, okulların kapanma tarihine ilişkin "16 Haziran'da okullar kapanıyor, uzatma yapmadık" dedi.

Deprem bölgesinde telafi eğitimine değinen Özer, "1 Ağustos- 1 Eylül tarihleri arasında deprem bölgesinde 2 aylık telafi eğitim programı yapacağız. Öğrenciler illa eğitim aldıkları lokasyonda değil istedikleri ilde bu eğitimi alabilecek" diye konuştu.

Özer, ayrıca, 28 Mayıs'ta yapılacak olan 13. Cumhurbaşkanı seçimi hakkında, "28 Mayıs'ta ikinci tur seçimleri olacak, 29 Mayıs'ta okullarımızı tatil edeceğiz. Öğrencilerimiz izinli olacak, öğretmenlerimiz idari izinli sayılacak" dedi.

OECD'NİN TÜRKİYE RAPORU

Okul öncesi eğitimin 20 yılda yüzde 99,9'a ulaştığını ifade eden Özer, "Türkiye'de okullaşma oranlarıyla ilgili problemler vardı. Okullaşma oranı yüzde 50'nin altındaydı. Son 20 yılda bunların iyileştirilmesi için hamleler yapıldı. 20 yılda okul öncesi eğitim yüzde 99,9'a ulaştı. Yüzde 44 olan lisede okullaşma oranı yüzde 99,12'ye yükseldi" şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA TEPKİ

Özer, CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye’de 3.5 milyon çocuk eğitimin dışında. Bu ülkede evini geçindirebilmek için eğitimden koparılan çocuklar var. Ekonomiyi batıranlar bu çocukları yoksulluk döngüsüne hapsettiler. O çocukların kendi anne babalarından daha iyi bir geleceğe sahip olma şansını ellerinden aldılar. Tüm sorunların farkındayım" sözlerine tepki gösterdi.

Özer, "Kılıçdaroğlu'nun iddiaları tamamen yalan. OECD raporları ortada, isteyen herkese verilerimizi veririz. Türkiye okullaşma oranlarını yüzde 99'un üzerine çıkarmışken bu iddialar bana hakikatle, sahadan kopukluk olarak geliyor. Kılıçdaroğlu verileri çarpıtıyor, bu emeğe saygısızlıktır" dedi. 

Bir Gün Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER