OKULLARDA SÜT İHALESİ

Türkiye genelinde 7,2 milyon öğrenciye dağıtılacak “Okul Sütü Programı” için bugün ihale yapıldı. İhaleye beş firma teklif verdi.

OKULLARDA SÜT İHALESİ
OKULLARDA SÜT İHALESİ
 
Türkiye genelinde 7,2 milyon öğrenciye dağıtılacak “Okul Sütü Programı” için bugün ihale yapıldı. İhaleye beş firma teklif verdi. Pınar Süt'ün teklifi geçersiz sayıldı. İhalede dört bölge için teklif verilirken, ekonomik gelişmişliğin daha düşük olduğu üç bölgeye teklif dahi gelmedi. Üç bölge için yeniden ihaleye çıkalacak.


Katılımcı firmalardan Pınar Süt Mamulleri A.Ş'nin teklif zarfı üzerinde bilgi eksikliği nedeniyle teklifi geçersiz sayıldı.  
“Pazarlık” usulü ile düzenlenen süt alımı ihalesi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda, Hayvancılık Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kayhan'ın komisyon başkanlığında başladı.
Katılımcı firmalardan iki teklif alınacak ihalenin ilk oturumunda firmalardan bölgeler için gelen teklifler şöyle.    
İç Anadolu Bölgesi:  Yavuz Blok Bims İnşaat Malz. Nak. Gıda Sanayi ve Ticaret Şirketi. Teklif bedeli birim fiyatı 52 kuruştan, 13 milyon 587 bin 743 lira,
Ege Bölgesi: Dimes Gıda Sanayi Ticaret A.Ş. Teklif bedeli birim fiyatı 50 kuruştan, 9 milyon 628 bin lira,
Akdeniz Bölgesi: Yörükoğlu Süt ve Süt Ürünleri Ticaret A.Ş. Teklif  bedeli birim fiyat 52 kuruştan 11 milyon 258 bin 208 lira,
Marmara Bölgesi: Ak Gıda Sanayi Ticaret A.Ş.-Sütaş A.Ş.-Danone Tikveşli Süt Ürünleri A.Ş.-Yörükler-Tat Konserve Sanayi A.Ş. Ortak Girişim Grubu. Teklif bedeli birim fiyat 48 kuruştan 21 milyon 844 bin 32 lira.
Güneydoğu-Doğu Anadolu ve Karadeniz Bölgeleri için ise teklif gelmedi.

Üç bölge için tekrar ihaleye çıkılacak

Komisyon Başkanı Mustafa Kayhan, ihale için 32 firmaya katılım amaçlı davetiye yazıldığını, 19 firmanın da ihale dökümanı aldığını belirtti.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in talimatıyla ihalede fırsat eşitliğine büyük hassasiyet gösterildiğini ifade eden Kayhan, ihalede süt alım işinin kısımlarına bölündüğünü, her bir bölgenin bir kısım olarak açıklandığını söyledi.
Kayhan, bu şekilde 7 bölge için teklif verilebileceği gibi ülke geneli için de teklif sunma imkanı sağlandığını belirterek, “İhale iki tekliften oluşacak. Bu ilk tekliften sonra bir ikinci teklif daha alacağız” dedi.
Bir basın mensubunun Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgesi için teklif gelmediğine işaret ederek, bu bölgelerle ilgili durumun ne olacağını sorması üzerine, Kayhan, teklif verilmeyen bölgelerle ilgili yeni bir alım ihalesi yapacaklarını söyledi.

Pınar Süt'ün itirazı kabul edilmedi

Okul Sütü Programı kapsamında dağıtılacak sütün alım ihalesinde, teklif zarfı üzerinde bilgi eksikliği nedeniyle ihale dışı bırakılan Pınar Süt Mamulleri A.Ş'nin komisyona itirazı kabul edilmedi.
İhale komisyonu, Pınar Süt Mamulleri A.Ş'nin teklif zarfı üzerinde firmayla ilgili gerekli bilgilere yer vermemesinin mevzuata aykırılık oluşturduğu gerekçesiyle firmanın itirazını kabul etmedi.
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nda düzenlenen “pazarlık usulü” ihalede, katılımcı diğer 4 firmanın teklifleri kapalı oturumda değerlendiriliyor.
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2012, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER