Okullaşma oranı yüzde 11'den yüzde 43.10'a yükseldi

Milli Eğitim Bakanı (MEB) Nimet Çubukçu, "Bakanlığımız okul öncesi eğitimle ilgili önemli çalışmalar yaparak yüzde 11 olan okullaşma oranını yüzde 43.10'a yükseltti" dedi.

Okullaşma oranı yüzde 11'den yüzde 43.10'a yükseldi

Nimet Çubukçu, Burç Çocuk Akademileri Park Vadi Şubesi'nin açılış törenine katıldı. Tüm çocukların okul öncesi eğitimden yararlanmasının hükümetin en öncelikli hedeflerinden biri olduğunu belirten Çubukçu, bu hedefe özel eğitim kurumlarının yaptığı katkıyı önemsediklerini söyledi. Okul öncesi eğitimin çocukların zihinsel, sosyal, duygusal ve fiziksel gelişimlerinin en hızlı olduğu dönem olduğunu ifade eden Bakan Çubukçu, bu dönemde çocukların öğrenme potansiyelinin yüksek olduğunu vurguladı. "Okul öncesi eğitim yuvaları aynı zamanda 'sevgi' yuvalarıdır" diyen Çubukçu, temelinde sevgi olan hiçbir eğitim sisteminin başarısızlığa uğramayacağını belirtti.
 

Okul öncesi eğitim fırsat eşitliği sağlıyor
 

Okul öncesi eğitimin bir yandan da çocuklara fırsat eşitliği sağladığını belirten Çubukçu, aile eğitiminin de desteklenmesi gerektiğini ve ailelerin bilgi, beceri düzeylerinin çocuklarının gelişiminde doğrudan etkili olduğunu anlattı. Beş şubeden oluşan Burç Çocuk Akademileri'nde 544 çocuğun okul öncesi eğitim hizmetlerinden yararlandığını anlatan Çubukçu, açılışı yapılan okulda da 102 öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi. Okulun güzel ve huzurlu bir eğitim ortamı olduğunu ifade eden Çubukçu, "Buradaki çocuklarımızın her birinin hoşgörülü, insancıl, dünyaya geniş bir vizyonla bakabilen, insan hakları ve demokrasiye saygılı bireyler olarak yetişeceklerine inanıyorum" dedi. Konuşmasının ardından Bakan Çubukçu, çocukların boyama dersine girerek, faaliyetlerine yardımcı oldu, okulu gezdi.
Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER