Özcan: 20 yılda ödenecek eğitim kredisi yolda

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ülkemizde yükseköğretime gitmek isteyen ama maddi durumu yeterli olmayan birçok öğrenci olduğunu belirterek, "YÖK olarak bu sorunları önemsiyoruz. Bu nedenle isteyen öğrenciye 15-20 yılda ödeyebileceği eğitim kredisi verilecek. Bu da sistemimize rahatlama getirecek" dedi.

Özcan: 20 yılda ödenecek eğitim kredisi yolda

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), Bahçeşehir Üniversitesi ve Columbia Üniversitesi işbirliği ile 'Yükseköğretimin Finansmanı' konulu konferans düzenlendi. ABD, Avrupa ve Türkiye'den birçok uzmanın katılımıyla yapılan konferansa Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan da konuşmacı olarak katıldı. Özcan, eğitim alanında dünyada hareketlilik yaşandığını belirterek, "Fillandiya, Japonya, Rusya, Almanya, İsveç gibi ülkeler yükseköğretimde öğrencinin yararına değişiklikler sağlamanın, imkanları genişletmenin yollarını arıyor. Çünkü yükseköğretimde işbirliği ve rekabet gün geçtikçe artıyor" dedi. Türkiye'deki eğitim sisteminde radikal değişiklikler yaşandığını vurguladı. Özcan, "Üniversite ve öğrenci sayımız arttı. Demokratikleşen bir yapıya kavuşuyoruz. Artık öğrencilerimiz okumak için 3 büyük şehirden birini tercih etmek zorunda değil. Bu Türkiye için tarihi bir süreç" diye konuştu. Maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerin önündeki engelleri kaldırmak için YÖK'ün çalıştığını vurgulayan Özcan, finansman sağlama açısından ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.
 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ise parası olmayan öğrencinin de vakıf üniversitelerinde okuyabilmesi gerektiğini vurguladı. Yücel, "Yükseköğretime olan talep artıyor. Bu nedenle eğitim kalitemizi Avrupa Birliği düzeyine çıkartabilmek için eğitime ayrılan kaynağı 10 katına çıkartmalıyız. Maddi durumu yeterli olmayan öğrencilerin de vakıf üniversitelerinde okuması için önlerini açmalıyız. Ancak bu şekilde devletin sırtındaki yükü azaltabiliriz" dedi.
 

Konferansa ABD Eski Eğitim Bakanı Rode Paige, Columbia Üniversitesi Başkanı Prof. Dr. Francisco Rivera-Batiz de konuşmacı olarak katıldı.


 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
VASPURAKAN
VASPURAKAN - 10 yıl Önce

Böyle bir projenin hayata geçirilmesi ile hayallerimizi gerçekleştirmeye bir adım daha yaklaşabiliriz.

SIRADAKİ HABER