Özel okul zammında son söz MEB'in: Yıl sonu TÜFE oranı dikkate alınacak

Özel okul ücretlerine yapılacak olan ve geçtiğimiz günlerde açıklanan artışın usul ve esasları değiştirildi. Gelen açıklamanın ardından özel okulların ara sınıflarındaki ücret artış oranı, yıl sonu Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) oranı dikkate alınarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenecek.

Özel okul zammında son söz MEB'in: Yıl sonu TÜFE oranı dikkate alınacak

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) aracılığı ile hazırlanan 'Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik', bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Yapılan açıklamaya göre; özel okullarda ara sınıflara olan yapılacak zam oranı ile ilgili yönetmeliğin 53'üncü maddesinde yer alan, "Bir önceki yılın ortalama (Yİ-ÜFE artı TÜFE)/2 oranına en fazla yüzde 5 oranında artış yapılarak belirlenir" ibaresi, "Yapılacak artış oranı, yıl sonu TÜFE oranı dikkate alınarak Bakanlıkça belirlenen oranı aşmayacak şekilde tespit edilir" şeklinde değiştirildi. Yönetmelik değişikliği bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

YÜZDE 65 OLARAK AÇIKLAMIŞTI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 4 Ocak'ta özel öğretim kurumları temsilcileriyle yaptığı toplantının ardından, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu sene bir değişikliğe gidiyoruz, üretici fiyat endeksinden ziyade tüketici fiyat endeksini baz alacak şekilde 2023 yılı fiyatını belirleme kararı aldık. Hem 2023 yılındaki enflasyon beklentisinin düşük olması hem de velilerimizin bu süreçte desteklenmesi bağlamında, Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023 fiyatlarının %65 olması kararını aldık" açıklamasını yapmıştı.

Karar Gazetesi 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER