Prof. Dr. Yekta Saraç Duyurdu! 800 Doktoralı Aşı İçin Hazır

Öğrencilerin 800'ü üniversiteler, özel sektör ve kamu kurumlarında istihdam edildiğini anlatan Saraç, Bursiyerlerin yüzde 60'ı fen ve mühendislik bilimleri ve mimarlık, yüzde 20'si sosyal bilimler, yüzde 20'si sağlık bilimleri ile ilgili alt alanlarda eğitimlerine devam ediyor bilgisini verdi.

Prof. Dr. Yekta Saraç Duyurdu! 800 Doktoralı Aşı İçin Hazır

YÖK 100/2000 Doktora Projesi'nin en önemli özelliğinin Türkiye için kritik öneme sahip stratejik projeleri için yetişmiş insan gücünü hazırlamak olduğunu belirten Saraç, daha önce burs programına Türkiye'nin otomobili ve savunma sanayisi alanlarında yeni bilim alanları eklendiğini hatırlattı.

Dünya genelinde yaşanan Kovid-19 salgınına karşı Türkiye'de üniversitelerde ve sağlık birimlerinde bir çok bilimsel çalışmanın başlatıldığını dile getiren Saraç, YÖK 100/2000 Doktora Projesi kapsamındaki 800 doktora yapan beyin gücü, Türkiye'de koronavirüs salgınına karşı yapılacak Ar-Ge, aşı, ilaç çalışmalarına katkı vermek üzere hazır.

Saraç, doktora yapanların alanlarına dair şu bilgileri verdi:

Bursiyerlerimizden 300'ü aşı ve ilaç çalışmaları alanında, 84'ü genom çalışmalarında, 84'ü moleküler onkolojide, 63'ü biyomedikal ve biyomedikal teknolojilerde, 46'sı moleküler patolojide, 41'i moleküler biyoloji ve genetikte, 34'ü metobolizma ve kronik hastalıklarda, 23'ü kök hücre çalışmalarında doktoralarını yürütüyor.

Toksikoloji, hastane enfeksiyonlarını önleme, tümör immünolojisi, rejeneratif tıp, klinik eczacılık, epidemiyoloji, yaşlılık çalışmaları, tamamlayıcı tıp, çalışanı koruyucu malzemeler, immunoloji, fizyopatoloji, nörogenetik ve yaşlılık çalışmaları da diğer bilim alanlarımız arasında bulunuyor.

YÖK 100/2000 doktora bursiyerlerimiz Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) koordinasyonundaki Kovid-19 Tanı Merkezleri Projesi'ne de katkı verecek.

Türkiye'nin doktoralı beyin gücü, YÖK'ten verilen 2 bin 450 liranın yanı sıra TÜSEB'in koordinasyonundaki projeden aylık 3 bin 700 lira burs alabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER