'Robot Geo' ile derste öğrencilerin dikkati dağılmıyor

5'inci sınıf öğretmeni Süleyman Boyat, öğrencilerin dikkati dağılmadan ders dinlemesini sağlamak için 'Robot Geo' adını verdiği düzeneği geliştirdi. Öğrenciler sorularını, uzaktan kumanda, mp3, analog saat, dijital saat, pergel, gönye, iletki, cetvel gibi donanımları bulunan 'Robot Geo'ya sorabiliyor.

'Robot Geo' ile derste öğrencilerin dikkati dağılmıyor
Manisa'nın Sarıgöl ilçesinde Bağlıca Halil Duran İlköğretim Okulu Öğretmeni Süleyman Boyat, ilköğretim okullarında derslerin 40 dakika sürdüğünü, bir öğrencinin dikkati dağılmadan ortalama 15  dakika ders dinleyebildiğini belirterek, 'Robot Geo'yu geliştirdiğini anlattı.

Boyat, şunları söyledi: "İzmir'de pazardan temin ettiğim malzemelerle robot görünümündeki düzeneği hazırladım. Adını Robot Geo koyduk. Robot Geo'ya bilgileri önceden  yüklüyorum. Ders sırasında soru sorulup, uzaktan kumanda ile önceden programlanan tuşlara basınca Robot Geo, robot sesi formatında cevap veriyor. Öğrenciler bu yöntemde dersleri ilgiyle, sıkılmadan takip ediyor. Bu şekilde 30-35 dakika kesintisiz ders işleyebiliyoruz. Öğrenciler de 'Robot Geo'yu sevdiler. Derslerin nasıl geçtiğini anlamadıklarını belirtiyorlar. Yani amacımıza ulaştığımızı söyleyebilirim. Destek bulursam, gelecekte daha gelişmiş bir düzenek hazırlamak istiyorum."
Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER