SAYIN BAKANI SOĞUKKANLILIĞA VE AKLI SELİME DAVET EDİYORUZ

Genel Başkan İsmail KONCUK, MEB'in bağış toplayan okul müdürlerine soruşturma açılması talimatı ile ilgili basın açıklaması yaptı.

SAYIN BAKANI SOĞUKKANLILIĞA VE AKLI SELİME DAVET EDİYORUZ
Sayın Ömer Dinçer kayıt dönemi başında bir açıklama yaparak, okul müdürlerinden kayıt parası adı altında bağış alınmamasını istemiş, bu talimatının uygulanıp uygulanmadığını “bağış tespit timi” kurarak takip edeceğini açıklamıştı.
 
MEB tüm il valiliklerine gönderdiği bir yazı ile, bağış toplayan okulların tespitini, bu tespit yapıldıktan sonra gerekli soruşturmanın yapılmasını istemiştir. Bu soruşturma sonucunda emir ve talimatlara uymamaktan okul müdürlerine disiplin cezası verilmesi söz konusu olabilecektir.
 
Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanlığının, okul müdürlerine bağış toplamayın talimatını anlayabiliriz. Bu talimatı destekleyebiliriz, ancak bu talimatla birlikte Milli Eğitim Bakanlığının okullarımızın yıl içinde doğacak ihtiyaçlarını karşılamak için nasıl bir yol takip edileceğini de açıklamasını beklemek en tabi hakkımızdır. MEB, bağış almayın talimatını verirken, okulların ihtiyaçlarının nasıl karşılanacağını açıklamamıştır. Bu sebeple, her yıl benzeri MEB talimatları ile karşı karşıya kalan pek çok okul müdürü, haklı olarak bu yeni talimata da ciddiyetle yaklaşmamıştır.
 
Bu talimat üzerine Türk Eğitim Sen Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER’e hayırlı olsun ziyaretinde bir rapor sunmuştur.Bu raporun bir maddesi de, okullarımıza öğrenci başına her yıl 100 TL ödenek ödenmesi teklifidir. Okulların bağış toplamaması talimatı veren Sayın Ömer DİNÇER, bu teklifimize yönelik bir açıklama yapmamış, bağış toplanmaması halinde ihtiyaçların nasıl karşılanacağını açıklamamıştır.
 
Sayın Ömer DİNÇER valiliklere soruşturma talimatı gönderirken, Okul Aile Birlikleri Yönetmeliğini incelemiş midir?İncemişse, aşağıdaki yönetmelik maddesinden haberdar mıdır?
Okul Aile Birlikleri Yönetmeliği:
Birliğin Görev ve Yetkileri
k) Okula yapılan aynî ve nakdî bağışları kabul ederek kayıtlarını tutmak; sosyal, kültürel etkinlikler ve kampanyalar düzenlemek; kantin, açık alan, salon ve benzeri yerleri işlettirmek veya işletmek.
Görüldüğü üzere okula yapılan ayni ve nakdi bağışları kabul yetkisi okul aile birliklerinin yetkisindedir. Okul müdürünün okul aile birliklerinin yönetim kurulu üyesi olması, okul müdürünü sorumlu kılmaz, çünkü kararlar yönetim kurulunun çoğunluğu ile alınır. Milli Eğitim Bakanlığı soruşturma yapma hakkına elbette sahiptir, ancak zorla bağış alındığı doğrultusunda bir şikayet olması durumunda bu hakkı kullanabilir. Okul aile birliklerinin hesabında bağışlar sebebiyle para bulunması, bağış makbuzu kesilmiş olması soruşturma sebebi olarak görülemez. Bu şekilde yapılacak olan bir soruşturma sonucunda okul müdürüne ceza teklif edecek aklı başında tek bir müfettiş olabileceğini düşünmüyoruz. Mevzuata tamamen aykırı olacak bir ceza teklifi soruşturmayı yapan müfettişleri de zor durumda bırakacaktır. Her şeye rağmen verilecek, hiçbir mesnedi olmayan bir cezanın yargıdan döneceği açıktır.
 
Türk Eğitim Sen olarak Milli Eğitim Bakanı Sayın Ömer DİNÇER’e şunu tavsiye ediyoruz;Sayın Bakan yukarda ifade ettiğimiz talimatınızı derhal geri çekiniz. Bu ülke orman kanunları ile yönetilen bir ülke değildir. Bakan’da olsanız, öyle her istediğinize soruşturma açtırmak, bilhassa keyfi cezalar verdirmek gibi bir yetkiniz bulunmamaktadır.Şunu da tavsiye ediyoruz;gerçekten bağış toplanmaması konusunda samimi iseniz, hemen bir düzenleme yapılmasını sağlayın ve her okulumuza öğrenci başına 100 TL ödenek ayrılmasını sağlayın.Bu düzenlemeyi yapın, o zaman bakın da görün, tek bir okul kayıt parası adı altında öğrenci velilerinden para talep edecek mi.
 
Okul müdürlerimize de bir tavsiyemiz var.Bu konuda telaşa gerek bulunmamaktadır.Bağışlar okul aile birlikleri marifeti ile toplanmışsa bir problem yoktur.Bu konuda açılacak soruşturmaların bir anlamı olmayacak, keyfi cezalar yargıdan dönecek, varsa keyfi ceza veren müfettişler, Türk Eğitim Sen, onlarla ilgili görevi kötüye kullanmaktan suç duyurularında bulunacak, ayrıca soruşturma açılması istenecektir.Müfettişlerimizin de hukuk içerisinde karar vereceğine inanıyoruz.
 
Türk Eğitim Sen olarak, Sayın Ömer DİNÇER’i daha soğukkanlı ve aklı selim düşünmeye ve davranmaya davet ediyoruz.Bu konuda geri dönülmeyecek bir yola girilmemeli, boşu boşuna okul yöneticilerimiz huzursuz, müfettişlerimiz meşgul edilmemelidir.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER