SEÇİM ÖNCESİ 30 BİN EK ÖĞRETMEN ATAMASI KONUSU 'SOMUTLAŞTI'

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “KPSS mağduriyetinin giderilmesi için seçimlerden önce Mayıs sonu Haziran başı en az 30 bin öğretmen alınması gerektiğini daha önce söylemiştik. Yaptığımız görüşmede bu konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik. Bunun memnuniyeti içerisindeyiz” dedi.

SEÇİM ÖNCESİ 30 BİN EK ÖĞRETMEN ATAMASI KONUSU 'SOMUTLAŞTI'
Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile yaptığı görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “KPSS mağduriyetinin giderilmesi için seçimlerden önce Mayıs sonu Haziran başı en az 30 bin öğretmen alınması gerektiğini daha önce söylemiştik. Yaptığımız görüşmede bu konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik. Bunun memnuniyeti içerisindeyiz” dedi.
Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile Bakanlıktaki makamında yaklaşık 1.5 saat süren bir görüşme yaptı. Görüşmenin ardından çıkışta gazetecilere bir açıklama yapan Ahmet Gündoğdu, Bakan ile 3 başlıkta müzakerede bulunduklarını ifade etti. Sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 30 bin ek öğretmen ataması ve anasınıflarındaki usta öğreticiler konuları üzerinde durduklarını ifade eden Gündoğdu, “KPSS hırsızlığı dolayısıyla hiçbir suçluluğu olmadığı halde 1 gün önce devlet tarafından ‘sınavı kazandın’ denmesine rağmen hırsızların oluşturduğu bir tabloda kazanamamış duruma düşen bir mağduriyet var. Bu mağduriyetin giderilmesi için çalışıyorduk. KPSS mağduriyetinin giderilmesi için seçimlerden önce Mayıs sonu Haziran başı en az 30 bin öğretmen alınması gerektiğini söylemiştik. Bugün bu konu ile ilgili umutlarımız daha arttı. Sayın Bakanı’nda daha önceki görüşmemizde ‘buna sıcak bakıyorum’ diye ifade ettiği konunun daha da somutlaştığına tanıklık ettik. Bunun memnuniyeti içerisindeyiz” dedi.

-SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN KONUSU, BAKANLAR KURULU’NA VE BAŞBAKAN ERDOĞAN’A TAŞINACAK-

Öteden beri öğretmenin vekili, ücretlisi, sözleşmelisinin olmayacağını söylediklerini ifade eden Gündoğdu, “Öğretmen eğitim işinin lokomotifidir. Asli olarak kadrolu yapılması gerekir. Mücadelemizde, dile getirdiğimiz sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi de daha önce birkaç kez olumlu yaklaşılmasına rağmen eski Bakanımız yeni Bakanımız sıcak yaklaşmasına rağmen diğer Bakanlıklar boyutu da dikkate alınarak geciktirilmişti. Şimdi bunun da kademeli olarak geçişine yönelik artık, umudun çok daha arttığı beklentinin artacağı ve çözümü çok daha yakın olduğu bir görüşmeyi gerçekleştirdik. Sayın Bakanımızı bu konuyu da daha fazla önemseyerek hem Bakanlar Kurulu’na hem de Başbakan Erdoğan’a taşıyacağını ifade etti” dedi.
70 bin kadro bekleyen öğretmeni mutlu etmek adına inançlarının ve güvenlerinin arttığını ifade eden Gündoğdu, “Artık bundan sonra bunun kademeli olarak geçiş takvimini bekliyoruz. Kademeli olarak geçirilmesini bekliyoruz. Öğretmen alımı ile ilgili Haziran Başı Mayıs Sonu yapılacak bir alımla hem öğretmen açığını gidermede hem KPSS sınavını kazandığı halde ikinci sınava moralsiz girerek daha önceki sınavda tutturduğu puanı birkaç puan eksiği ile tutturan arkadaşlara istihdam imkanı sağlamış olacak” diye konuştu.

-USTA ÖĞRETİCİLERİN MAĞDURİYETİNİ ÇÖZMEK İÇİN TALİMAT VERİLECEK-

Anasınıflarında görev yapan usta öğreticilerin sorunlarına da değinen Gündoğdu, “Bunların lisans tamamlamasıyla kadroya geçirileceği sözü verilmişti. Bu arkadaşlarımız bu doğrultuda lisans tamamlamayı yaptılar. Lisansı tamamladılar. Yaş 40’a geldi. 40 yaşına gelmiş olmaları dolayısıyla bundan yararlanamayacaklardı. Bunu da Bakan’a ilettik. Bu konu üzerinde bir çalışma yapacaklarını, bu mağduriyeti çözmek içinde bir talimat vereceğini ifade etti” dedi.Güncelleme Tarihi: 30 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
hakan alp
hakan alp - 10 yıl Önce

Milleti oyalama taktiği devam ediyor.

Murat MERT
Murat MERT - 10 yıl Önce

Gündoğdu kendisini fasulye gibi nimetten sayıyor.Aslında biliyor hükümetin maşası olduğunu ama ortalıklarda salınıp geziyor işte.Hükümet seçim yatırımı olarak zaten ihtiyaç bulunan kadrolara öğretmen alacak. Çağırdılar bunu da biz zaten alacağız ama sen iste de biz verelim dediler. 8 yıldır sözleşmeliler için ağzını açmayan kukla sendika başkanı da istedi ve verilecek. Şimdi konuyu Eğitim-Birsen çözdü demek ne vicdana ne insafa sığmaz. Hükümet seçim yatırımı olarak alacak bu kadroya. Türk eğitim sen yıllardır meydanlarda bangır bangır bağırırken duymayan hükümet bu basiretsiz sendikayı kaale almış gözükerek kimi kandırdığını zannediyor acaba?

emrah
emrah - 10 yıl Önce

yalandan kim ölmüş...ölseydi şimdi kadro sözü verenlerin kemikleri bile cürümüştü;:)))

YAYLADERE
YAYLADERE - 10 yıl Önce

insanların umutlarının oya çevrilmesi ayıp.daha dün tek alım olacak diye öğretmen ve öğretmen adayları kandırıldı.atama olacağını bilseydim sözleşmeli olarak çalıştığım okul dışında bir okul tercih etmez bu dağ başına da düşmezdim.yazıksevgili nimet çubukçu dünya nimetlerinden mahrum kalır umarım

HÜSEYİN 2001
HÜSEYİN 2001 - 10 yıl Önce

BEN 11 ATAMA DÖNEMİ GEÇİRDİM, BÖYLE BİRŞEY GÖRMEDİM,ATANAMADIM.UMUTLAR ANCAK BÖYLE KULLANILABİLİR.SANKİ CEBİNDEN VERİYORMUŞ GİBİ BİRDE BAĞIRIR ŞİMDİ ORTALARDA.YAZIKLAR OLSUN.ESKİ TÜRK FİLMLERİNDE ADAMLARI SUSUZ BIRAKIP GÖZÜNÜN ÖNÜNDEN SU AKITIRLAR BİR KAÇ DAMLADA AĞZINA DAMLATIRLAR, HATIRLADINIZMI.HANİ KALLEŞLER YAPAR...

HÜSEYİN2001
HÜSEYİN2001 - 10 yıl Önce

OYUMU AKP YE VERECEKTİM AMA ARTIK VERMEMEYE KARAR VERDİM.HERŞEYİ YAPAR BUNLAR 2 OY İÇİN...

serdar erzurumlu
serdar erzurumlu - 10 yıl Önce

Seçim zamanı ya arkadaşlar bunlar gayet doğal... Oy için mi dersiniz başka bir şey için mi ama bunlar bir kere almışlar ellerine sazı istedikleri gibi çalıyorlar...Allah yardım etsin bizlere.

SIRADAKİ HABER