SINAV SİSTEMİ TEKRAR DEĞİŞİYOR

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni bir sınav sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

SINAV SİSTEMİ TEKRAR DEĞİŞİYOR
Sınav Sistemi Tekrar Değişiyor.Derse giren öğretmenle sınav yapan öğretmen farklı olacak. Öğretmenlersitesi.com'un haberine göre Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, yeni bir sınav sistemi üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Yeni sistem ile öğrencilerin okullarında girdiği sınavlarda ve TEOG'ta test tekniğinden açık uçlu sorulara geçilmesi planlanıyor. Bakan Avcı bunun için derse giren öğretmenle sınav yapan öğretmenlerin ayrılacağını söyledi. Öğrencilerin eksikleri açık uçlu sorularla tespit edilecek
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi 'ABİDE' diye ayrıca tanıtacağımız bir projemiz var. Sene içerisinde öğrencilerimizi, hem açık uçlu sorularında bulunduğu sınava almak hem de açık uçlu sınavlarla öğrencinin nerede zafiyeti olduğunu görüp daha sonra takviyeyi ona göre programlamak biçimde planladığımız bir çalışmamız var" dedi. Avcı, "Ölçme, Değerlendirme Genel Müdürlüğümüz ilk model sınav uygulamasını yaptı.Çok da başarılı sonuçlar aldı. Açık uçlu soruları da kullanarak yapıyoruz" ifadelerini kullandı. Uzmanlaşmış öğretmenler görev yapacak Avcı, mevcut duruma göre bakanlığın 95 bin öğretmene ihtiyacı olduğunu belirterek, "Proje kapsamında, sınav yapanla ders anlatan öğretmeni ayıracağız" dedi.
 
Görevi sadece ölçme değerlendirme olan öğretmenlerin istihdam edilmesinin planlandığını belirten Avcı, "Önümüzdeki öğretmen alım projeksiyonlarımızda bu da var. Derse girmeyecekler illerde oluşturduğumuz sınav merkezlerinde görev yapacaklar" şeklinde konuştu. 
Güncelleme Tarihi: 18 Ekim 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER