SÖMESTR TATİLİ UZUYOR, YAZ TATİLİ KISALIYOR MU?

'15 tatil' olarak bilinen sömestr tatilinin 1 aya çıkacağı, yaz tatilinin ise 15 gün kısalacağı iddia edildi. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklamada böyle bir çalışma olmadığını açıkladı.

SÖMESTR TATİLİ UZUYOR, YAZ TATİLİ KISALIYOR MU?

 Milli Eğitim Bakanlığı'nın sömestr tatilini 15 günden 30 güne çıkarmaya, yaz tatilini ise 3 aydan 2,5 aya düşüreceği öne sürülmüştü.  31 Aralık'tan 1 Şubat'a kadar olması planlanan uygulama ile enerji tasarrufu ve turizm hareketliliği hedeflendiği belirtilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkilileri ise 15 gün olan yarıyıl tatilinin 30 güne çıkarılmasına dair bir çalışma olmadığını açıkladı.

KIŞ TURİZMİNE KATKI

Posta gazetesinin eğitim yazarı Yaşar Özay'ın haberine göre; Öğretimde reform ve yapılandırma çalışması kapsamında sömestr tatilinin uzatılıp yaz tatilinin kısaltılması planlanıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB), yürüttüğü çalışmaya göre sömestr tatili 15 günden 30 güne çıkarılacak. Buna göre sömestr tatili 31 Aralık-1 Şubat tarihleri arasında yapılacak. Uygulama ile yerli turistin ülke içerisinde daha çok yer değiştirmesinden kaynaklanan ekonomide canlılık ve okullar kapalı kalacağı için yakıt başta olmak üzere milyonlarca TL'lik enerji tasarrufu hedefleniyor.

YAZ TATİLİ KISALACAK
Değişiklik ile yaz tatilinin ise 15 Haziran ile 1 Eylül arasında olması öngörülüyor. Buna göre yaz tatili 3 aydan 2,5 aya düşecek. MEB 2015 iş takviminin yayımlanmış olması nedeniyle değişiklik 2016 - 2017 eğitim öğretim yılından itibaren uygulanacak.

SÖMESTR TATİLİ NE ZAMAN BAŞLIYOR?

2015 eğitim takvimine göre eğitim yılının ilk dönemi 22 Ocak 2016 Cuma günü sona erecek ve sömestr tatili başlayacak. 8 Şubat 2016 Pazartesi günü 2. dönem için ders başı yapılacak. Okullar 10 Haziran 2016 tarihinde yaz tatiline girecek.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, sömestr tatilini 15 günden 30 güne çıkarmaya hazırlandığı iddiası öğrencileri heyecanlandırdı.
Bakanlıktan konuyla ilgili Haberturk'e yapılan açıklamada böyle bir çalışmanın bulunmadığı ifade edildi.

Güncelleme Tarihi: 22 Aralık 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER