Sorular şifreli, sınavı iptal edin

Ankara Üniversitesi YGS'yi değerlendirdi

Sorular şifreli, sınavı iptal edin
Sultan UÇAR/AHT

Türkiye’nin şifreli kopya tartışmalarıyla gündemine oturan YGS’yi (yükseköğretime geçiş sınavı) ilk kez bir üniversitenin Ölçme Değerlendirme Bölümü inceledi ve kurul kararı aldı. Ankara Üniversitesi Ölçme Değerlendirme Bölümü, YGS’deki testleri ve uygulanış yöntemini ölçme-değerlendirme açısından bilimsel olarak değerlendirdi.

Yapılan tespitlere göre, Temel Matematik Testi’nde yer alan sorularda; adayların soru kökünü ve seçenekleri hiç okumadan belirtilen şifre uygulanarak 40 sorudan 30’un üzerinde sorunun doğru cevabına hemen ulaştığını belirledi. Sınavın iptal edilerek, ikinci basamakla birlikte yapılması istenildi.

ÖSYM’nin “Kişiye özgü kitapçık” tezini de kurul incelemesiyle çürüttü. 1.7 milyon öğrenciye; Konu/tema birliği olan, soruların kolaydan zora sıralanmış, sayılarla ifade edilen seçeneklerin ise küçükten büyüğe ve büyükten küçüğe sıralanması için ayrı test kitabı oluşturulmasının bilimsel olarak mümkün olmadığı vurgulandı.

İnceleme sonunda hazırlanan ve ÖSYM Başkanlığı’na da gönderildiği öğrenilen kurul kararında, “Soruyu ve şıkları okumadan 40 sorudan 30’un üzerindeki doğru cevaba hemen ulaşılıyor. Psikolojik yük altında sınavlara hazırlanan öğrenciler ile onları maddi-manevi büyük fedakârlıklarla yetiştiren velilerimizin kuşkularını ortadan kaldıracak en uygun çözüm sınavın iptali ve bu yıla özel birinci ve ikinci aşama sınavlarının bir arada yapılmasıdır” denildi.Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER