Sözleşmeli Öğretmenleri Kahreden Karar

Anayasa Mahkemesi Sözleşmeli Öğretmenliğe devam kararı aldı.

Sözleşmeli Öğretmenleri Kahreden Karar
10 Mart 2011 Perşembe Günü Saat 09.30’da Yapılan Mahkeme Toplantısında 2008 den bu yana Esastan görüşülmeyi bekleyen Sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının iptaline yönelik davayı esastan görüşen Anayasa Mahkemesi Sözleşmeli Öğretmenliğe devam kararı aldı.

Sıra No

Esas Sayısı

Konusu

İnceleme

Evresi

Verilen Kararın Sonucu

1

2008/54

 

Danıştay Onikinci Daire

     14.7.1965 günlü, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (B) fıkrasının üçüncü paragrafına 21.3.2006 günlü, 5473 sayılı Kanun’un 3. maddesiyle eklenen “Millî Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde öğretmenlerin; …” ibarenin iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesi istemi.

 

Esas

- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 4. maddesinin (B) fıkrasının üçüncü paragrafına 21.3.2006 günlü, 5473 sayılı Kanun’un 3 . maddesiyle eklenen “Millî Eğitim Bakanlığında norm kadro sonucu ortaya çıkan öğretmen ihtiyacının kadrolu öğretmen istihdamıyla kapatılamaması hallerinde öğretmenlerin; …” ibarenin Anayasa’ya aykırı olmadığına ve itirazın REDDİNE,

OYÇOKLUĞUYLA,

 -Yürürlüğünün durdurulması isteminin REDDİNE. OYBİRLİĞİYLE.

 
Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
yok öyle yağma
yok öyle yağma - 10 yıl Önce

yav kardeşim sen zaten sözleşmeli öğretmenlikte şartları bilerek girmiyormusun AÇIKTA onca öğretmen varken kadro da kadro diyip duruyosun eğer kadroya alınırlarsa kimseye hakkımı helal etmiyorum

soner erbaş      sınıf öğ.
soner erbaş sınıf öğ. - 10 yıl Önce

anayasa mahkemesi endoğru kararı vermiş.

mesut köse
mesut köse - 10 yıl Önce

Arkadaşlar ben 2006 dan beri sözleşmeli öğretmenim.2008 yılında eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin ÇELİK 3 yılını dolduran sözleşmeli öğretmenlerin kademeli olarak kadroya geçeceğini söyledi.Bende güvenerek kpss na girmedim sonra şimdik bakanımız ,personel genel müdürü açıkladı olamdı.Bizler verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz.Ataması olmayan kardeşlerime ALLAH C.C. sabırlar versin. Ben 6 yıl atanamamıştı.Ayrıca biz kadroya geçersek atanamayanlara zararını anlamış değilim.

okan
okan - 10 yıl Önce

şöyle yorumlara bakıyorumda hepsi kıskançlık ve hak hukuk tanımadan yazılmış.bu hükümetten önce sözleşmeli öğretmenlik var mıydı.?biz istiyoruz ki herkes kadrolu çalışsın,insanca özlük hakları olsun.

ayda_mutlu@hotmail.com
ayda_mutlu@hotmail.com - 10 yıl Önce

Arkadaşlar öğretmen hemşire büro perseoneli olsun hepimiizn kenetlenmesi lazım.Anayasa Mahk. çok yanlış karar vermiş.Eşitlik ilkesine aykırı.Kenidleri de szölşemeli olsun ozaman . 12 haziranda 4/ biiler yokuz demeliyiz.

mesut
mesut - 10 yıl Önce

"yok öyle yağma başlıklı" kardeşime sesleniyorum. Sen hiç birşey bilmeden atıyorsun! Değerli kardeşim ben 2005 yıınldan beri çalışan bir söelzşmeli olarak şunu söylüyorum,bizi dışardan alıp sözleşme imzalatmadılar, onlar sözleşmeli öğretmen aldı bizde tercih ettik daha odğrusu ettirildik! Kadrolu almış olsalardı kadrolu olurduk.Bu neden zoruna gidiyor anlamadım doğrusu.

SIRADAKİ HABER