Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanlığınca 20 bin sözleşmeli öğretmen alımına dair takvim belli oldu. Buna göre ön başvurular 19-23 Kasım'da başlayacak.

Sözleşmeli Öğretmenlik Başvuruları ne Zaman?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un, yapmış olduğu açıklama ise şöyle:

Şu anda yazılı metin, Ömer Dinçer'in Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ile ilgili, 'Diğer alanlarda iki sene, öğretmenlikte bir sene geçerlidir' diye bir yönetmelik değişikliği var.

Cari mevzuat bir sene gösteriyor. Bu arada bununla ilgili bir kanun çıkması gerekiyor. Yani ben şu anda haftaya alamıyorum. Ne bileyim, ağustosun sonunda, eylülün başında alamıyorum. 

Meclis'in açılması gerekiyor. Dolayısıyla takvim bununla ilgili bir şey. Tasarrufun son derece önemli olduğu bir dönemde bu, Cumhurbaşkanımızın bir hediyesidir öğretmenlere. Tamam ben çok ısrar ettim, istirham ettim ama o tasarruf atmosferinde bence gerçekten hediye. Şükran borçluyum. Çünkü bu çocuklar çok sıkıldılar, çok sıkıntılılar.

100 BİN CİVARINDA ACİL TALEPKAR VAR

20 bin kişi az-çok diyebilirsiniz. Aslında toplamda 650 bin kadar öğretmen adayı var, hepsi talepkar değil. Benim tahminim 100 bin civarında acil talepkar var. 

Türkiye bunu 4-5 senede döndürebilecek bir pozisyonda. Bizim bütün bu meslek liselerini ara kademede yöneltebildiğimiz bir durumda, yukarı çıkan öğrenci sayısını azalttığımızda ortaöğretimde çok ciddi bir dönüşüm gelecek. 

Onun birtakım doğurganları olacak. Onlarla birlikte bütünsel düşündüğümüzde bizim bu gençlere başka çözümler önermemiz lazım. Sadece öğretmenliğin kapısında bekleyerek olmaz. Daha iyi çözümler üretmeliyiz.

Kaynak: tgrthaber

Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2018, 18:58
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER