'Sözleşmeli ve kadrolu öğretmen maliyeti aynı'

Abbas Güçlü ile Genç Bakış'ta dün gece muhalefet partilerinin ekonomik vaatleri tartışıldı.CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak ve MHP Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Doç. Dr. Doğan Cansızlar Hilal Kart'tan Aile Sigortası'na, bedelli askerlikten, yüksek öğrenim harçlarına kadar bircok konuda Karabük Üniversitesi öğrencilerinin sorularını yanıtladı.

'Sözleşmeli ve kadrolu öğretmen maliyeti aynı'

Faik Öztrak – CHP Genel Başkan Yardımcısı

Genç işsizlik yüzde 20 

- 2002'den önce işsizlik yüzde 8'lerde iken şimdi ortlama işsizlik yüzde 11'in üzerine çıktı. İşsizliğin en vahimini de gençler yaşıyor. Uluslararası Çalışma Örgütü'nün verilerine göre dünyada genç işsizlik oranı yüzde 12.8, Türkiye'de ise yüzde 20. 

En düşük eğitim harcaması bizde

- Ekonomik İşbirliği Teşkilatı üyesi ülkeler arasında kişi başına 1266 dolar ile en düşük eğitim harcamasını yapan ekonomiyiz. 

Sözleşmeli ve kadrolu öğretmen maliyeti aynı

- Sözleşmeli öğretmen uygulamasının maliyeti aşağı yukarı kadrolu öğretmenle aynı. Peki neden bu hükümet sözleşmeli öğretmen alıyor? Öğretmenleri baskı altında tutabilmek için. 

- Biz iktidara geldiğimizde atanamayan öğretmen sorunu diye bir sorun olmayacak. Sözleşmeli öğretmen uygulamasını kaldıracağız. 

Üniversiteliye yaz aylarında askerlik 

- Askerliği önce 9 sonra 6 aya indireceğiz. Özellikle üniversitede okuyan öğrencilerimizin yaz aylarında askerlik yapmalarına olanak sağlayacağız. 

- Bedelli ya da gelir durumuna göre bedelsiz de olabilir, yaşanan birikimi eritelim seçim öncesinde. Ama bedelli askerlik sürekli bir proje olamaz.

Harclar hemen kalkacak, burslar asgari ücret seviyesinde olacak

- Özellikle sanayi bölgeleri içinde yatılı meslek okulları açmak suretiyle, meslek okulları ve üniversite-sanayi işbirliğini mutlaka gerçekleştireceğiz. 

- Üniversite harçlarını hemen kaldıracağız. Maliyeti 550 milyon TL civarında. Bunlar öyle çok büyük paralar değil. Ayrıca sıfır faizli Yükseköğretim Yaşam Destek Kredisi ile de gençlerin hayat standartlarının daha yüksek olmasını sağlayacağız. 220 lira olan bursları asgari ücret seviyesine çıkaracağız.

- Üniversite harçlarını kaldıracağız ama burslar geri dönüşümlü olmak zorunda yoksa bunun altından kalkamayız. Ama öğrenciler daha kolay iş bulur ve bursları daha kolay öder hale gelecek.

 

Doç. Dr. Doğan Cansızlar- MHP Ankara Milletvekili Adayı
Ya yurt ya kira yardımı 

- Burslar yeterli değil. Burs miktarları artacak. Yoksul öğrencilere barınma yardımı yapacağız. Ya kampüs içerisinde yurtlar ya da yurtlar yeterli değilse kira yardımı yapacağız. Beslenme konusunda da iyileştirmeler yapılacak.

- İşsizlikle mücadele kapsamında kendi projesini üreten öğrencilere finans desteği sağlayacağız.

- İmam hatiplerin yanı  sıra mesleki eğitimi geliştirerek organize sanayi bölgeleri ile entegre biçimde çalşmalaırnı sağlayacağız. 

- Öğrencilerin barınma ve beslenme sorununun yüzde 100 çözümünü ve  eğer öğrenci yoksulsa tüm giderlerini tamamen devletin üstlenmesini taahhüt ediyoruz. 

YGS skandalından sonra hükümet istifa etmeliydi

- YGS skandalıyla 1 milyon 700 bin öğrencimizin hakkı yeniliyor. Bırakın ÖSYM’yi hükümet bile istifa etmeli. Ama inanıyorum ki vatandaşlarımız 12 Haziran’da sandık başında bu şifreyi çözecekler.

Milli onur, güçlü ekonomidir

- Gerçek anlamda istihdam yaratan, katma değeri yüksek bir ekonomi modelini yaratmak istiyoruz. Milliyetçilik milli onurdur, milli onur da güçlü ekonomidir. Tamamen ithalata bağlı bir büyüme modeli sürdürülemez. Çünkü gençler iş bulamaz.

Borçlar 300 milyar dolar arttı 

- AKP hükümetleri 1.3 trilyon dolar para harcadı. Bir fabrika açtı mı GAP’ı bitirdi mi, işsizliği bitirdi mi, istihdam yaratan bir proje yaptı mı? Bunların yerine mevcut fabrikalar özelleştirme adı altında haraç mezat satıldı. Bunca özelleştirmeye rağmen borçlar 225 milyar dolardan 525 milyar dolara çıkmış.

- 8.5 yılda Başbakan bölünmüş yollarla övünüyor. O bölünmüş yollar sürekli olarak tek şerit halinde çünkü sağlam yapılmadığı için sürekli tadilatta. 480 bin konutla övünüyor. TOKİ konut inşaat sektörünü devletleştirmişler ve kendi yandaşlarına iş çıkarmışlar. Aynen çılgın projede olabileceği gibi. Sağlıkta bizzat kendi yandaşlarının ortak olduğu özel hastaneleri teşvik ediyorlar.

- Ankara’nın içini boşaltıyorlar. Yavaş yavaş Ankara İstanbul’a taşınıyor ve İstanbul Başkent olacak hale getiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER