Tablet Bilgisayarlar 5. ve Lise 1. Sınıflara Dağıtılacak

MEB, okulların akıllı tahtalarla donatılması ve ders kitaplarının bilgisayar ortamına taşınmasını öngören Fatih Projesi'ni 2011-2012 eğitim-öğretim yılının ikinci döneminde uygulamaya hazırlanıyor.

Tablet Bilgisayarlar 5. ve Lise 1. Sınıflara Dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığı, Fatih Projesi kapsamında öncelikle lise 1. sınıflardan başlayarak ''akıllı tahtalar'' ile donatacak. İkinci dönemden itibaren başlayacak bu altyapı kurulumu tamamlandıktan sonra her sene ilköğretim 5. sınıf ile lise 1. sınıf öğrencilerine tablet bilgisayar dağıtılacak. Dağıtılacak tablet bilgisayarların adeti yaklaşık 2.5 milyon olacak.        

Öğrenciler, tablet bilgisayarları 4 yıl boyunca kullanabilecek. Bu sürenin sonunda tablet bilgisayarlar öğrencinin kendisine ait olacak. Bilgisayarın bozulması durumunda servis garantisi ve ağı olacak.        
İnternet erişiminin hızlı ve kaliteli olabilmesi için okullara fiber kablolar döşeniyor. Ancak çok düşük nüfuslu, erişim maliyeti yüksek kırsal kesimdeki bazı okullar uydu tipi erişimle sisteme bağlanacak.       
 
Tablet bilgisayarlara, öğrenci hangi sınıfa devam ediyorsa o sınıfın ders kitapları yüklenecek. Sınıflarda akıllı tahtalarla tablet bilgisayarlar etkileşimli olacağı için dersin işlenişi de etkileşimli yapılacak.        

Okulların internet erişim kalitesinin arttırılmasıyla uzaktan eğitim imkanları gündeme gelecek ve ülkenin doğusundaki bir okulla batısındaki bir okul etkileşimli eğitim yapabilecek.     

Fatih Projesi kapsamında eğitsel içeriklerin üretimi, yaygınlaştırılması, dağıtımı için bir ''sanal fabrika'' oluşturulacak. Yeni nesil eğitsel içerikler klasik kitaplardan farklı olarak görsel, işitsel, tepkisel olarak zenginleştirilmiş yapıda sunulacak.        

Tablet bilgisayar uygulamasının 4 yılda tamamlanması planlanıyor. İlköğretim 5 ve lise 1. sınıf öğrencilerine dağıtımın ardından, uygulama diğer öğrencilere de yaygınlaştırılacak.


Güncelleme Tarihi: 05 Eylül 2011, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
SEİZMA
SEİZMA - 11 yıl Önce

OKULLARA DOĞRU DÜZGÜN ÖDENEK YOK, HİZMETLİ YOK MEMUR YOK AMA TABLET BİLGİSAYAR VAR....PES PES....

esma taştan
esma taştan - 11 yıl Önce

çok güzel proje ama 8. sınıflara yok mu bu tabletten ??

 zeynep yılmaz
zeynep yılmaz - 11 yıl Önce

8.sınıflara yok muuuuuuuuuuuuuuuu?

Serdar Ortaç
Serdar Ortaç - 11 yıl Önce

oley beee çok mutluyum tabletim olucak ben lise 1 e gidiyorum bişey dicem 8. sınıflar zaten leptop aldı daha ne istiyolar be o salaklar :) zeynep sen de çook kıskançsın haaa !....

Bülent ersoy
Bülent ersoy - 11 yıl Önce

susun, bre kafirler tabletiniz olcak işte

SIRADAKİ HABER