TEOG BOŞ KONTENJANLARI AÇIKLANDI

İstanbul’da 4 bin 569, Ankara’da 1440, İzmir’de 1008 boş kontenjan var

TEOG BOŞ KONTENJANLARI AÇIKLANDI
TEOG nakil başvurularında ilk hafta geride kaldı. Hangi okulda kaç kontenjan olduğu saat 19.00’dan sonra görülebildi. 13 bin 398 boş kontenjanın 4 bin 569’u İstanbul, 1440’ı Ankara, 1008’i İzmir’de

Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG sonuçlarına göre yapılacak nakil işlemlerinde ortaöğretim kurumlarında oluşan boş kontenjanları saat 19.00’dan sonra açıklandı. Boş kontenjanlar için nakiller, pazartesi, salı, çarşamba ve perşembe günleri e-Okul üzerinden yapılacak. Nakiller, haftalık periyotlarla 26 Eylül’e kadar devam edecek.

Boş kontenjanları ve okulların taban puanlarını görmek için tıklayınız

Türkiye’nin en yüksek puanlı okullarından İstanbul Lisesi’nde 42, Galatasaray Lisesi’nde 16, Kabataş Erkek Lisesi’nde Almanca bölümünde 17, İngilizce bölümünde ise 26 boş kontenjan bulunuyor.
Diğer okullardaki boş kontenjanlardan bazıları şunlar:
İstanbul Atatürk Fen Lisesi: 16
İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi: 13
Kadıköy Anadolu Lisesi: 122
Arnavutköy Korkmaz Yiğit Lisesi: 31
Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi: 71
Bingül Erdem Anadolu Lisesi: 14
Cağaloğlu Anadolu Lisesi: 59
Pertevniyal Anadolu Lisesi: 24
Şehremini Anadolu Lisesi: 7
Vefa Lisesi: 13
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi: 32

NAKİLLER 26 EYLÜL’E KADAR SÜRECEK

1 Eylül: Özel okullar serbest kayıt dönemine geçecek. Kontenjanlar dolana kadar sabah ön kayıtlar alınacak, öğleden sonra kesin kayıtlar yapılacak. Devlet liselerinde ikinci hafta nakil başvuruları başlayacak. Başka bir özel ya da devlet lisesine gidecek öğrenciler, yerleştiği okula başvuru yaparak gitmek istediği lise için nakil dilekçesi verecek.

26 Eylül: TEOG nakilleri her hafta sürecek. Her hafta cuma gününe kadar devlet okulları başvuru alacak. Cuma günleri, sistem öğrencileri puan üstünlüğüne göre sıralayacak ve akşam saatlerinde sonuçları açıklayacak. Süreç bu tarihte sonlanacak.

***

MÜDÜRLER DE DERTLİ

TEOG nakilleri ve yerleştirmelerde en büyük sorun yaşayan taraflardan biri de okul müdürleri. Çünkü özel okullara nakil başvuruları yapılsa da devlet liselerinden boşalan kontenjanlar sistemde görünmüyor. Öğrenciler başvuru yapamadığı için de okul müdürlerinin kapısını aşındırıyor. Sistemin işleri zorlaştırdığını belirten müdürlerin bazıları, üniversite yerleştirmelerinde ÖSYM’nin uyguladığı sistemle bu sorunun çözülebileceği düşüncesinde. Bazıları da her gün sistemde boş kontenjanlar görülürse hiç sorun yaşanmayacağını savunuyor.

hürriyet/Gönül Koca
Güncelleme Tarihi: 30 Ağustos 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER