TEOG SONUÇLARI AÇIKLANIYOR

Ankara 12. İdare Mahkemesi tartışmalı TEOG İngilizce sorusunu iptal etti. TEOG sonuçları bugün açıklanıyor.

TEOG SONUÇLARI AÇIKLANIYOR
Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sistemi kapsamında gerçekleştirilen merkezi ortak sınavlardaki bazı sorulara açılan davalarda bir İngilizce sorusunun iptal edildiğini, bu nedenle ders puanlarının yeniden hesaplandığı duyurdu.
yeniden hesaplanan Yerleştirmeye Esas Puanlar bugün saat 09.00'da açıklanıyor.
Ortaokul 8'inci sınıf öğrencilerinin 24 Haziran'da beklediği, fakat davalık olan sorular nedeniyle MEB 'in ertelediği TEOG sonuçları, bugün açıklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı 'ndan yapılan açıklamada, 12. İdare Mahkemesi'nde bir İngilizce sorusunu ile ilgili açılan davada iptal kararı verdiği belirtildi. 
 
Milli Eğitim Bakanlığı'nın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi: "2014-2015 yılı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş sürecindeki Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) 24 Haziran 2015 tarihinde ilan edileceği Bakanlığımız tarafından yayımlanan kılavuzda belirtilmişti. Ancak ikinci dönem yapılan ortak sınavlardaki bazı sorulara açılan davalar ve yargı sürecindeki aksamalar nedeniyle YEP sonuçlarının ilanı ertelenmişti.
 
26.06.2015 tarihinde 12. İdare Mahkemesinde D Kitapçığı İngilizce 11. Soru (A Kitapçığı 10. soru, B Kitapçığı 1.soru, C Kitapçığı 3.soru ) ile ilgili açılan dava neticesinde, mahkeme bu soruya iptal kararı vermiştir.
Danıştay 8. Dairesinin 26.11.2014 tarih ve 2014/2083 esas sayılı kararı doğrultusunda iptal edilen soruyu tüm adayların doğru cevapladığı kabul edilerek İngilizce ders puanları yeniden hesaplanacaktır.Bu karar sonrasında Bakanlığımız, 8'inci sınıf Yılsonu Başarı Puanı ile Yerleştirmeye Esas Puanları yeniden hesaplayarak, yeni puanları bugün saat 09.00'da e-okul üzerinden açıklayacaktır."

İptal edilen soru şöyle:

Mary Sanders was a successful artist. Before she died,…

A) She should do practice
B) She had better take photos
C) She has won several awards
D) She could draw many pictures

Bakanlık tarafından verilen yanıt ‘D’ seçeneği idi. Mahkeme soruyu iptal etti. 

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2015, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER