TEOG'DA SAKİN OLAN KAZANIR

8’inci sınıf öğrencilerinin liseye giriş maratonu sayılan Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) Sınavı, 26-27 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

TEOG'DA SAKİN OLAN KAZANIR
Öğrencilerin sınav sırasında kaygılarını azaltacak öneriler sunan Yaşar Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, “Sınav kaygısı ile baş etmek öğrenilebilir bir beceridir” dedi.

SINAV STRESİ HORMONLARI HAREKETE GEÇİRİYOR

Sınav kaygısı adı verilen durumun fizyolojik ve bilişsel ve duygusal değişiklikler olmak üzere iki şekilde ortaya çıktığını söyleyen Özyurt, “Stres altında vücut ‘adrenalin’ hormonu salgılar ve tehlikeye karşı bireyi hazırlar. Buna ‘kaç ya da savaş’ durumu denir. Bir sinir iletici olan adrenalin, fiziksel ya da zihinsel uyarılma sonucu salgılanarak sempatik sinir sistemini etkiler. Sempatik sinir sistemi bir tehdit algıladığında vücudu uyarıcı etkide bulunur. Beden olası bir tehlikeye karşı kendini savunmak üzere hazırlanır. Bu durumda da kan basıncı artar, kalp atışları hızlanır, kanın büyük kas gruplarına akışı artar, sindirim yavaşlar, solunum sıklaşır, glikoz enerji vermek üzere salgılanır, terleme oranı ve kanın pıhtılaşma oranı artar. ‘Kaç ya da Savaş’ tepkisi, kanın beynin, bilgiyi işlemleyen bölgesinden büyük kas gruplarına doğru akmasını sağlar. Bu da stres sırasında zihnimizin ‘boşalmış’ gibi olmasına neden olur” şeklinde açıkladı.

SINAV SIRASINDA NELER YAPILMALI
Yaşar Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanı Yrd. Doç. Dr. Berrin Eylen Özyurt, sınav kaygısıyla baş etme önerilerini ise şöyle sıraladı:
–Derin bir nefes alın ve uzun bir sürede yavaş yavaş bırakın.
-Tekrar nefes alıp rahat bir şekilde arkana yaslanın
-Duvar, resim, saat ya da tahta gibi objelere odaklanıp   “Bu sınavda başarılı olacağım” gibi olumlu cümleler kullanın.
-Tekrar derin bir nefes alın ve uzun bir sürede yavaşça bırakın. Normal nefes alma düzenine dönün.
-Eğer sınav içerisinde tekrar kaygı düzeyin artarsa yukarıdaki odaklanmayı tekrarla
-Olumlu ve sakin olmak sınav açısından önemli
-Sınav kağıdının tümünü okuyun, tekrar okuyun ve kolayca yapabileceğiniz soruları işaretleyin.
-Soruların doğru anlaşıldığından emin olacak şekilde okuyun ve istediğin birinden cevaplamaya başlayın.
-Yanıtlayabileceğin soruların sırası belirleyin.
-Kendini en güvenli hissettiği soru ile başla, zamanını nasıl planlayabileceğini düşün ve bu plana uyun.
-Soruları yanıtlarken, plan dışında bir başka soru ile ilgili yanıt aklınıza gelirse hemen bir başka kağıda kısaca not alın, ancak o soruyla ilgili düşünmeye devam etmeyerek, kaldığınız yerden devam edin.
-5-10 dakikalık bir ara sınavın geri kalanını panik içinde geçirmekten çok daha iyidir

egitimajansı.com
Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER