TERCİHLERDE DİKKAT ! YEDEK YERLEŞTİRMELER İLK TERCİH LİSTELERİNE GÖRE YAPILACAK.

TERCİHLERDE DİKKAT ! YEDEK YERLEŞTİRMELER İLK TERCİH LİSTELERİNE GÖRE YAPILACAK.
 
Bunun için tercihlerinizi iyi analiz edin ve işleminiz onaylandıktan sonra geri dönemeyeceğinizi bilin. Gitmeyi düşünmediğiniz okulları yazmayın. Bazı okulların benzer isimler taşıması kodlama hatasına yol açabiliyor, buna dikkat edin.
 
Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte sınava giren 1.054.508 adaydan 196 ya da üzerinde puan alarak tercih yapmaya hak kazanan 1.009.569 aday için tercih süreci de başlamış oldu. 20 Temmuz'a kadar devam edecek bu süreç adaylar ve velileri için çok önemli. Tercih sürecini bu yıl daha da önemli hale getiren faktör ise bakanlık tarafından bu yıl tercih sisteminde yapılan değişiklikler. Bilindiği gibi bu yıl tercih ve yerleştirme sisteminde geçen yıldan farklı olarak köklü değişiklikler oldu. Geçtiğimiz yıl okullarda beklenenden daha fazla kontenjan açığı olması ve okulların tahmin edilen taban puanlarından daha düşük puanlı öğrencilerin bu kontenjanlara yerleştirilmesi ile ortaya çıkan çeşitli sorunlar, sistemin değişmesine yol açtı. Bu yıl yapılacak olan asil ve dört yedek yerleştirme işleminde de aynı tercihler kullanılacak ve adaylar yedek yerleştirme döneminde yeni bir liste yapmayacaklar. Yapılan tercih listesi ya da tercih sıralaması değiştirilemeyecek. Dolayısıyla tercihler çok dikkatli yapılmalı, hata yapmamaya özen gösterilmelidir.
 
 
Benzer isimli okullara dikkat!
 
Tercihlerde kullanılan okul kodları mutlaka http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.trinternetadreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki tercih kodlarına göre incelenerek yazılmalıdır. Özellikle isimleri benzer olan okulların karıştırılmamasına önem verilmelidir. ÖrneğinAtatürkAnadolu Lisesi ileİstanbulAtatürk Anadolu Lisesi ya da İstanbul Lisesi ile İstanbul Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu Lisesi ile İstanbul Kadıköy Lisesi gibi okullar tercih döneminde isimleri karıştırılabilecek okullardır. Veliler bu konuda dikkatli olmalıdır.
 
Tercihleri yaparken gerçekçi olun, yüzdelik dilimi esas alın
 
Gerçekçi olun: Tercih döneminde gerçekçi olmak gerekli. Popüler, herkes tarafından çok istenen okullar yerine öğrencinin puanına, yüzdelik dilimine ve genel başarı sırasına en uygun okulları yazmak kazanma şansını fazlasıyla yükseltecektir. Üst sıralara birkaç tane yüksek puanlı okul yazılabilir ancak yapılması gereken geçen yılın verileri incelenerek puanınıza, yüzdelik diliminize ve başarı sıranıza en uygun okulları tercih etmek. Milli Eğitim Bakanlığı 2010 verilerine göre okulların puanlarını ve yüzdelik dilimlerini yayınlar. Gerçekçi tercih yapabilmek için bu verileri incelemek faydalı olacaktır.
 
Kontenjanlar arttı: Bu yıl yeni okullar açıldı ve kontenjanlarda da önemli bir artış yapıldı. Bu yıl 45 binden fazla kontenjan artışı olacak. Geçen yıl 5.502 olan okul ve bölüm sayısı bu yıl 6.156'ya yükseldi. Yeni fen liseleri, Anadolu liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu öğretmen liseleri açıldı. Bu da daha fazla öğrencinin kazanma şansı var demek.
 
Yeni okulları hangi sıraya koyalım?: Yeni açılan okulların taban puanı genellikle kendilerine yakın çevrelerde bulunan okulların puanlarına benzer olmaktadır. Dolayısıyla yeni açılan bir okulu yakın çevredeki okulların altında tercih etmek mantıklı olabilir. Ayrıca okulun coğrafi konumu, ulaşım imkânları vb. de göz önüne alınmalı.

kaynak:egitimajansı.com
Güncelleme Tarihi: 17 Temmuz 2013, 00:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
Necla YILMAZ
Necla YILMAZ - 9 yıl Önce

sayın yetkililer,çocuğum bu sene sbs ye girdi.tercihlerini yaptık fakat çok istediğimiz bir okulu yazmayı unuttuk okul müdürlüğü onayladı.oanaydan sonra tercihlerini değiştiremiyoruz.hersene tercih değişklik hakkı veriliyordu bu sene vermiyorlar.siz bu konuyu gündeme alırmısınız veya bakanlık yetkililerine ulaşabilirmisiniz.alo 147 yi aradık değiştiremezsiniz diyorlar.biz insanız hata yapamazmıyız lütfen konuyu ana haber olarak ele alıp 21 temmuza kadar sorunumuza çözüm için yardımcı olun.saygılarımla.

SIRADAKİ HABER