TÜRK EĞİTİM-SEN BAŞKANI KONCUK: 40 BİN İTHAL 'ANGUS' GELİYOR

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, kamuda istihdam edilmesi planlanan 40 bin anadili İngilizce olan yabancı İngilizce öğretmenini, ithal edilen “Angus”lara benzetti.

TÜRK EĞİTİM-SEN BAŞKANI KONCUK: 40 BİN İTHAL 'ANGUS' GELİYOR
 

Türk Eğitim-Sen, Milli Eğitim Bakanlığı’nın önünde bir eylem gerçekleştirerek, kamuda istihdam edilmesi planlanan 40 bin yabancı İngilizce öğretmeni alımı projesini protesto etti. Bakanlık önünde toplanan eylemciler, “Geliyor geliyor Misyonerler geliyor; Hükümet şaşırdı, sabrımızı taşırdı” sloganları atarak, Bakanlık çalışanlarına seslerini duyurmaya çalıştı. Burada grup adına açıklama yapan Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanvekili ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, hayata geçirilmeye çalışılan projeyi “deli saçması” olarak tanımladı.

Eğitim camiasının MEB’in ithal öğretmen projesi ile şoka girdiğini savunan Koncuk, “Bakanlığın, yabancı öğretmen istihdam etmeyi planlaması öğretmenlerimize yapılmış çok büyük bir saygısızlıktır. Nimet Çubukçu, bu projeyle öğretmenleri aşağılayan Bakanlar kervanında yerini almıştır” dedi.

-“AYRANIN YOK İÇMEYE, UÇAKLA GİDİYORSUN BİLMEM NE ETMEYE”-

Koncuk, Türkiye’de atanamayan 350 bin öğretmenin bulunduğunu anımsatarak, “ Ayranın yok içmeye, uçakla gidiyorsun bilmem ne etmeye. Bu ülkede öğretmenler eline pankart alıp, eylem yapmakta ve ‘atanmak istiyoruz’ diye feryat etmektedir” dedi.

MEB’in 30 bin ek öğretmen atamasını yapmazken, 40 bin ithal öğretmeni istihdam etmeyi düşünmesinin mantıkla bağdaşmadığını savunan Koncuk, “MEB şayet yıllarca eğitim fakültesinde dirsek çürüten öğretmenlerin öğrencilerimizi iyi yetiştiremediğine inanıyorsa, tüm eğitim fakültelerini kapatsın ve öğretmenlerin tamamını yurt dışından ithal etsin” dedi.

-“PROJENİN TOPLAM MALİYETİ 1.5 MİLYAR TL”-

5 yıl sürecek olan ithal öğretmen projesinin maliyetinin yaklaşık 1.5 milyar TL olduğunu savunan Koncuk, “Edindiğimiz bilgilere göre yurtdışından istihdam edilecek öğretmenlere aylık 2 bin dolar maaş verilecek. Ülkemizde 9/3 derecedeki bir öğretmen bin 721 TL, en üst derecedeki öğretmende bin 974 TL maaş alırken; yabancı öğretmenlerin 3 bin TL maaş alacak olması ne anlama geliyor? İthal öğretmenlere Türk öğretmenlerden daha yüksek ücret verilecek olması Sayın Bakan’ın vicdanını hiç mi sızlatmıyor?” dedi.

Hayata geçirilmek istenilen projenin MEB’in projesi mi, yoksa Vatikan’ın projesi mi olduğu konusunda büyük şüphe duyduklarını ifade eden Koncuk, öğretmenlere seslendi. Koncuk, “Haklarımıza sahip çıkalım. Her ilde ‘İthal Milli Eğitim Bakanı istiyoruz’ kampanyası başlatalım ve Bakan Çubukçu’yu protesto edelim” dedi.

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER