Türkiye'de bir ilk: MEB gastronomi lisesi açıyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk mutfağını en iyi şekilde tanıtmak ve uluslararası alanda ileri seviyeye taşımak amacıyla gastronomi lisesi açılacağını açıkladı. Lisenin İstanbul'da açılması planlanıyor.

Türkiye'de bir ilk: MEB gastronomi lisesi açıyor

Milli Eğitim Bakanlığı yapılan yazılı açıklamayla gastronomi okulu açacaklarını duyurdu.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, gastronomi lisesinin açılması için aralarında Cüneyt Asan, Ramazan Bingöl, Eyüp Kemal Sevinç, Nuran Özyılmaz, Ömür Akkor, Zeki Saygı, Nuri Develi, Nevin Halıcı, Kaya Demirer, Serkan Aksoy, Selim Yeşilpınar, Umut Karakuş ve Danilo Zanna gibi gastronomi alanında şef, akademisyen, restoran kurucuları ve STK temsilcilerinin bulunduğu isimlerle istişare toplantısında bir araya geldi.

Geleneksel Türk yemeğinin hak ettiği noktalara ulaşması için sadece gastronomi alanında eğitim verecek gastronomi lisesinin açılacağını belirten Bakan Tekin, Türk yemek kültürüne özgü yemekleri, dünya mutfakları içinde önemli bir noktaya taşımak istediklerini belirtti.

Gastronomi lisesinin açılmasıyla bu alanda önemli bir eksikliği daha gidereceklerini aktaran Tekin,
Gastronomi lisesi açarak hem örgün ve yaygın eğitim kurslarında bir literatür oluşturmak hem de sektörün ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağını yetiştirelim istiyoruz." dedi.

İSTANBUL'DA AÇILMASI PLANLANIYOR

Türk mutfağını Türkiye'de ve dünyada en iyi şekilde tanıtacak eğitimlerin yer alacağı gastronomi lisesinin İstanbul'da açılması planlanıyor.

Gastronomi alanında mesleki ve teknik Anadolu liseleri bünyesinde yiyecek içecek hizmetleri alanı ile gastronomi uygulama atölyelerinde de eğitimler veriliyor.

Karar Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER