Türkiye'nin Erasmus Bilançosu

Türkiye'de son 17 yılda 36 bini aşkın proje Erasmus kapsamında desteklendi ve 700 bin kişi Erasmuslu oldu.

Türkiye'nin Erasmus Bilançosu

Avrupa ülkeleri arasında öğrenci, eğitim personeli, stajyer ve mesleki eğitim alanında değişim programı Erasmus+ ve dayanışma programlarına son 17 yılda Türkiye'den 36 bini aşkın projeye katılımcı sayısı 700 bini buldu.

Türkiye Ulusal Ajansı'nın paylaştığı bilgilere göre, yaklaşık 1,4 milyar avroluk bütçenin tahsis edildiği programlarla vatandaşlar yurt dışında eğitim, staj, kurs ve gönüllülük imkanı elde ederken başta eğitim kurumları olmak üzere birçok kuruluş da ortaklık geliştirme fırsatı buldu.

Özellikle Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerdeki programlardan yararlanan Türk vatandaşlarının, Türkiye'ye karşı ön yargıların kırılmasına katkı sunduğunu söyleyen Türkiye Ulusal Ajansı Başkanı İlker Astarcı, Türkiye ile AB arasında diyalog ortamının oluşmasına da katkı sağlandığını vurguladı.

Astarcı, son 17 yılda 700 bin kişinin katıldığı programlara 1,4 milyar avro tahsis edildiğini ve toplamda 36 binin üzerinde projenin hayata geçirildiğini belirtti.

Yıllık 20 bini yükseköğretim öğrencisi olmak üzere 60 bin katılımcıya hibe desteği sağlandığının altını çizen Astarcı, 2021-2027 yılları arasında yeni döneme girildiğini ve yeni programlar uygulanacağını sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER