Türkiye'den YGS manzaraları

Koca bir sene YGS'ye hazırlanan öğrenciler için bugün büyük gün... İşte Türkiye'nin dört bir yanından YGS manzaraları...

Türkiye'den YGS manzaraları
* Kırıkkale'de veliler heyecanlı
Kırıkkale'de Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) 9 bin 354 aday girerken, anne ve babaları heyecanla salondan çıkmalarını bekledi.

 

* Konya'da su şişesinin etiketi söküldü
Konya'da YGS, salona giren öğrencilerin cüzdanlarına kadar detaylı arama yapılırken plastik su şişelerin üzerinde bulunan marka etiketleri de söktürüldü.

 

* Kızların saçları arandı
İzmir'de ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na girmek isteyen adaylar, geçen yılki kopya skandalının ardından sınava saçlarından ayaklarına kadar polis tarafından elle aranarak girdi.

 

* Kemerlerini bile çıkarttılar
Zonguldat'ta YGS adayları salonlara alınırken, kemerle girişe bile izin verilmedi. Çıkarılan kemerler pencerelerin koruma demirlerine asıldığı görüldü.


* Sınav için 'jet kimlik'
Kayseri'de YGS'nin başlamasına 10 dakika kala nüfus müdürlüğüne başvuran öğrenciye, 5 dakikada nüfus cüzdanı hazırlanarak, öğrencinin sınava girmesi sağlandı.


* Samsun'da bir öğrenci panik atak geçirdi
Samsun'da YGS'ye giren Derya Tuncer (24), sınav heyecanından dolayı geçirdiği panik atak yüzenden sınıfta fenalaştı. Sınıf öğretmeni tarafından olay yerine çağrılan ambulansta bir süre tedavi altına alınan öğrenci, sınavı 35. dakikada terk etmek zorunda kaldı. Sınav salonunda görevli öğretmenin yardımlarına rağmen kendine gelemeyen genç kız için 112 Acil Servis ekipleri çağrıldı. Ambulansta bir süre tedavi edilen genç kız, sınav salonundan çıktığı için  tekrar alınmayınca, sınavı yarıda bırakmak zorunda kaldı.


* Sivas'ta bir öğrenci sınav salonunda bayıldı, geç kalan bir kişi de içeri alınmadı
YGS'ye Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nde giren Hilal Erdem sınavın başlamasının ardından baygınlık geçirdi. Hastaneye kaldırılan Hilal Erdem'in sınav heyecanına yenik düştüğü ifade edildi. Kangal İlçesi'ne bağlı Alacahan Beldesi'nden sınava girmek için Cumhuriyet Üniversitesi Fen Fakültesi'ne gelen Abdülsamet Seyfikli ise, 25 dakika geç kaldığı için sınav görevlileri tarafından içeri alınmadı.


* Tuğba sınava giremedi  
Manisa'da üzerine konser alanındaki çelik platform düşen 18 yaşındaki Tuğba Bağcı, ailesi ve doktorların kararıyla 1.5 yıldan bu yana hazırlandığı YGS giremedi.

 

* İçerde sınav, dışarıda eylem
İstanbul'da Halkevleri Eğitim Hakkı Meclisi üyesi ve Liseli Öğrenciler Birliği isimli gruplar, Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın yapıldığı bugün çocukların yarış atı gibi koşturulduğununu söyleyerek, sınav sistemini protesto etti.

 

* Derece yapan öğrencilere otomobil
Kocaeli Büyükşehir Belediyesince, Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda Türkiye genelinde ilk yüz içerisinde yer alan öğrencilere otomobil hediye edilecek.

 

* Cizre'de YGS ilk kez yapıldı
Şırnak'ın Cizre ilçesinde YGS ilk kez yapıldı. Geçen yıl çok sayıda üniversite adayının tercih dışı illerde sınava girdiği Cizre'de bu yıl YGS'nin yapılması öğrenci ve velileri mutlu etti. Cizre ilçe Milli Eğitim Müdürü İhsan Göre, daha önce ilçedeki üniversite adaylarının başka illerde sınava girdiğini hatırlatarak, yapılan sınav sayesinde bu sıkıntının sona erdiğini söyledi. Cizre'de YGS'nin yapılmasının öğrencilerin sınavlardaki performansını yükselteceğini savunan Göre, "Eğitimciler olarak sınavın burada yapılmasından dolayı büyük bir mutluluk yaşadık. İnanıyorum ki  bundan sonraki sınavlarda öğrencilerimiz sınavlarda büyük başarılar elde edeceklerdir" dedi.

 

* Trabzon'da veliler sınavdan çıkan çocuklarını kamerayla görüntüledi
Trabzon'da Karadeniz Teknik Üniversitesi Kanuni Kampüsü'nde sınav süresi boyunca Kuran okuyarak YGS'nin bitmesini bekledi. Kampüste büyük yoğunluk yaşanırken trafik sıkıştı. Bazı veliler sınavdan çıkan çocuklarını kamerayla görüntüledi.  

 

* Antalya'da aileler dua etti
Antalya'da YGS'ye giren öğrenciler sınav salonlarında ter dökerken, aileleri okul önlerinde dua ederek çocuklarını bekledi. Okul önlerinde sürekli dua edip Kuran okudular. Sınav sonunda ise kimi öğrenciler salondan gülümseyerek, kimileri de ağlayarak çıktı.
 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER