Ücretli öğretmenler kadro istiyor

Ücretli öğretmenler kadro istiyor: Görev verin köy okullarına gidelim

Ücretli öğretmenler kadro istiyor

Başta kadro olmak üzere elde edemedikleri hakları için bugün Ankara'da eylem yapan ücretli öğretmenler, yaptıkları açıklamada "Köy okulları sahipsiz. Hiçbir kadrolu öğretmen gitmek istemiyor. Görev verin, bizler gidelim. Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği olarak, 540 gün sigorta primini tamamlamış, eğitim fakültesi veya formasyonu olan arkadaşlarımız için prim usulüne göre şartsız atama istiyoruz. Başta Cumhurbaşkanımızdan ve devlet büyüklerimizden talebimiz nettir" ifadelerini kullandı.

Yaşadıkları sigorta, asgari ücret altında maaşlar ve kadro sorunu nedeniyle bugün Ankara’daki Ulus Meydanı'nda basın açıklaması yapan ücretli öğretmenlere, Eğitim-İş Genel Başkanı Kadem Özbay ve Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası yönetiminden Arzu Başer de destek verdi.

Basın açıklamasını, Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği Başkanı Levent Atasoy ve Yönetim Kurulu üyesi Sibel Şahin okudu.

'ÜCRETLİ KELİMESİ EN BÜYÜK ACI'

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Ücretli öğretmenler, hâlâ çözümsüzlük içinde umutla bekliyor. Yarım sigorta primi ve aldıkları komik ücret, onları rencide ediyor. Aynı işi aynı mesai içinde yaptıkları halde kadrolu arkadaşları ile aralarındaki maaş farkı uçurumdan beter. ‘Ücretli’ kelimesi, zaten en büyük acı.

'SEKTÖR HALİNE GETİRİLDİK'

Mesleki olarak adı bile konulmamış, bağlı olduğu bakanlık bile tarifini tam yapamamış. Ücretli öğretmen kimdir, ücretli öğretmen nasıl çalışır, evine nasıl ekmek götürür; biz, bunun aslında tarifini bulamadık. Sektör haline getirildik. 90 bin sayısına ulaştık. Bu şartlar altında çalışmak istemiyor, Cumhurbaşkanımızdan çözüm bekliyoruz.

'KPSS OLMADAN ATAMA İSTİYORUZ'

Yaşları 40-50 olan emektar öğretmenlerimiz, düzenleme umuduyla ile bitmiş bir ömür ile artık atama istiyorlar. Tecrübeleri, kıdemleri oldu; görev bekliyorlar. Emeğin KPSS sınavı ile ölçülmediği emek ataması istiyoruz. Emeğimizin karşılığı, bir sınavla atama olmaz. Emektarlar kadro istiyor. KPSS olmadan, prim usulüne göre şartsız atama istiyoruz.

'CUMHURBAŞKANIMIZDAN TALEBİMİZ NET'

Ücretli öğretmenler olarak birçok öneri ve dosyalar ile atama tekliflerini ilettik. ‘Açılan köy okullarında bizler çalışırız’ dedik. Köy okulları sahipsiz. Hiçbir kadrolu öğretmen gitmek istemiyor. Görev verin, bizler gidelim. Biz hazırız. Ücretli Öğretmenler Dayanışma Derneği olarak, 540 gün sigorta primini tamamlamış, eğitim fakültesi veya formasyonu olan arkadaşlarımız için prim usulüne göre şartsız atama istiyoruz. Başta Cumhurbaşkanımızdan ve devlet büyüklerimizden talebimiz nettir."

KARAR GAZETESİ

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER