Üniversite kayıtları ne zaman? Elektronik kayıt tarihi…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı yerleştirme sonuçları açıklandı ve adaylar için heyecan dolu bekleyiş sona erdi. Tercihlerine göre bir programa yerleşme hakkı kazanan adaylar, şimdi üniversite kayıt sürecine adım atmanın heyecanını yaşıyorlar. Üniversite kayıtları, 28 Ağustos ile 1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Üniversite kayıtları ne zaman? Elektronik kayıt tarihi…

YKS tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, adaylar üniversite kayıtları için hazırlıklarını yapmaya başladılar. Bu süre zarfında, programa yerleşme hakkı kazanan adaylar, kayıt işlemlerini tamamlayarak üniversite hayatlarına resmi olarak adım atmış olacaklar.

ÜNİVERSİTE KAYITLARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

YKS sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında yapılacak. Elektronik kayıtlar ise 28-30 Ağustos 2023 tarihleri arasında yapılacak.

KAYIT İÇİN GEREKLİ BELGELER

a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı veya onaylı örneği ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi

b) Yükseköğretim kurumlarına kayıt işlemlerinde öğrencinin YÖKSİS veri tabanında başka bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı olduğunun tespit edilmesi halinde aynı düzeyde örgün bir programa kayıt yaptırmaması halinde ortaöğretim diplomasının aslı olmadan da kaydı yapılarak daha önce kayıtlı olduğu yükseköğretim kurumundan bu bilgi teyit edilecektir.

c) Aday ek puandan yararlanarak yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)

ç) Yükseköğretim kurumları tarafından talep edilmesi durumunda 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf

d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge

e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri YKS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından http://kamu.turkiye.gov.tr internet adresinde görülebilecektir.

Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

Sözcü Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER