'Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi' dersi zorunlu oluyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı Merdan Tufan, 10 pilot ilde 20 okulda okutulan "Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi" dersinin, 2011-2012 eğitim-öğretim yılından itibaren tüm ülkede zorunlu olarak okutulacağını bildirdi.

'Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi' dersi zorunlu oluyor

Antalya'da 'Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi' 18. Ülke Koordinatörler Toplantısı'na katılan Tufan, toplantıda yaptığı konuşmada, Demokratik vatandaşlık ve insan hakları bağlamında farkındalık oluşturmak amacıyla eğitim sisteminin yeniden ele alınarak yapılandırıldığını anlattı. Öğretim programları ve ders kitaplarında verilen demokratik değer, tutum ve becerilerin pratikte uygulanması amacıyla dünyada ilk defa "Demokrasi ve Okul Meclisleri Projesi"nin yaşama geçirildiğini belirten Merdan Tufan, 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim okullarının son sınıflarına "Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi" dersinin konulduğunu hatırlattı. Tufan şöyle devam etti, "Bu ders şu anda 10 pilot ilde, 20 okulda okutulmakta olup 2011-2012 eğitim-öğretim yılından itibaren tüm ülkede zorunlu olacaktır. İleriki yıllarda
da aynı ders, ortaöğretim düzeyinde uygulamaya konulacaktır"
 

MEB Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı 'Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi 18. Ülke Koordinatörler Toplantısı', Antalya Milli Eğitim Müdürlüğünün ev sahipliğinde üç gün sürecek. Toplantı boyunca 47 ülkeden gelen koordinatörler, demokrasinin, eğitim kurumlarından başlayarak nasıl öğretilebileceği konusunu tartışacak.


 

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2011, 00:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER