Yabancı Öğrenciler de EBA Üzerinden Derslerini Takip Ediyor

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, yabancı öğrencilerin de Türk öğrencilerle birlikte TRT-EBA TV aracılığı ile derslerini takip ettiğini ve binlerce ders içeriğine ulaşabildiğini söyledi.

Yabancı Öğrenciler de EBA Üzerinden Derslerini Takip Ediyor

Bakan Selçuk, yaptığı yazılı açıklamada, Kovid-19 salgın sebebiyle okullarda 23 Mart'tarihinde itibaren yüz yüze eğitime ara verilmesinden sonra, çeşitli sebeplerle Türkiye'de olan ilkokul, ortaokul ve lise kademesinde öğrenim gören 800 bin öğrencinin de uzaktan eğitim sistemine dahil edildiğini belirtti.

Yabancı öğrencilerimiz de Türk akranları ile birlikte TRT-EBA TV aracılığı ile derslerini takip ediyor, EBA üzerinden düzenlenen çevrim içi derslere katılarak binlerce ders içeriğine ulaşabiliyor bilgisini paylaşan Selçuk, yabancı öğrencilerin Türkiye ve eğitim sistemine uyumlarının sağlanması için 2019-2020 ders yılında oluşturulan ve yoğunlaştırılmış Türkçe öğretimi yapılan uyum sınıflarına değindi.

Selçuk, bu sınıflardaki ilk ve ortaokul öğrencilerinin, öğrenimlerine uzaktan devam edebilmeleri için Suriyeli Çocukların Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonunun Desteklenmesi Projesi (PIKTES) kapsamında, Türkçe uzaktan eğitim ders videoları hazırlandığını söyledi.

PIKTES kapsamında istihdam edilen Türkçe öğretmenleri ve rehber danışmanların öğrencilerle devamlı iletişim halinde olduğunu söyleyen Selçuk, PIKTES kapsamında istihdam edilen 3 bin 547 Türkçe öğretmeni, öğrencilere internet ve telefon aracılığıyla ulaşarak, alternatif uzaktan eğitim imkanlarına dair onlara bilgilendirmeler yaptı. Tüm öğrencilerimiz ve aileleri için rehberlik süreci de çok önemsediğimiz bir konu.

Bakan Selçuk, yine PIKTES kapsamında istihdam edilen 375 rehber danışman tarafından öğrencilere akademik ve kişisel rehberlik yapılarak, gereken durumlarda psikososyal destek sağlandığına da söyledi.

Yabancı öğrenciler için hikaye ve eğitim setleri

Rehber danışmanların, öğrencilerin akademik, kişisel ve sosyal gelişimlerini desteklemek için onların ailelerine yönelik rehberlik faaliyetlerinin de yapıldığını söyleyen Selçuk, şunları söyledi:

Uzaktan eğitim sürecini desteklemek için 75 bin dezavantajlı öğrenciye Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) iş birliğinde kırtasiye malzemesi, yabancı öğrenciler için hazırlanmış 10 kitaptan oluşan hikaye seti ve Türkçe alıştırma kitabından oluşan eğitim seti gönderildi.

Ayrıca hijyenin çok önemli olduğu bu zamanda 4 bin aileye sabun, dezenfektan, diş fırçası ve macunu ile hijyen kitabı gibi malzemelerden oluşan kişisel bakım paketi de ulaştırıldı.

10 bin yabancı yetişkine bilgilendirme

Türkiye’nin salgın sürecinde dünyanın her köşesine ulaştırdığı yardımlar ve başarılı çalışmalarıyla tüm ülkelere örnek olduğunu belirten Ziya Selçuk, her bir öğrencinin ihtiyacının değerlendirildiğini ve Türkiye'de yabancı öğrenciler de dahil tüm öğrencilerin, süreçten en az şekilde etkilenmesi için titiz bir çalışma yürütüldüğüne dikkat çekti.

Selçuk, Yabancı ailelerin Türkçe öğrenmesi için çeşitli projeler altında uzaktan eğitim çalışmaları devam ediyor. Bu kapsamda uzaktan ve yüz yüze eğitim sistemleri bir araya getirilerek oluşturulan 'Harmanlanmış Eğitim' modeli geliştirildi.

Bu model çerçevesinde ülkemizde bulunan yabancı yetişkinler, Türkçe dil eğitiminde e-öğrenme yoluyla faydalanıyor. Öğretim Yönetim Sistemine kayıtlı 10 bin yabancı yetişkine koronavirüs salgını ve salgından korunma yolları hakkında sistem üzerinden bilgilendirme yapıldı.

Ayrıca salgın sürecinde yabancı velilere farklı iletişim kanallarıyla bilgilendirmeler yapılarak çocukları ile birlikte evde düzenleyebilecekleri eğitim etkinlikleri konusunda destek sağlandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER