YKS ek tercih için ÖSYM tarihleri açıkladı… YKS ek tercih kılavuzu ön bilgilendirme için yayında

YKS ek tercih ÖSYM tarafından açıklanarak 12 Eylül 2023 Salı günü ile 17 Eylül 2023 Pazar günleri arasında https://ais.osym.gov.tr adresinden yapılacağı duyuruldu. Henüz bir bölüme yerleştirilemeyen adayların yapacağı ek tercih için ön bilgilendirme amaçlı tercih kılavuzu erişime açıldı. Başvuru yapmak isteyen adaylar 50 lira başvuru ücreti ödeyecek olup YKS ek tercih, yerleştirme ardından boş kalan 20 bin 574 kişilik lisans ve 4 bin 813 kişilik önlisan bölümlerinin yanı sıra yerleştirilmesine rağmen kayıt yaptırmayan öğrencilerin bulunduğu bölüm ve programlar için yapılacak.

YKS ek tercih için ÖSYM tarihleri açıkladı… YKS ek tercih kılavuzu ön bilgilendirme için yayında

Üniversite eğitime başlamak için ikinci bir şans niteliği taşıyan YKS ek tercih henüz bir bölüme yerleştirilemeyen adaylar tarafından gerçekleştirilecek. YKS ek tercih başvuruları öncesinde ÖSYM adayları bilgilendirmek amaçlı tercih kılavuzunu erişime açtığını da duyurdu. Ek yerleştirmede, geçtiğimiz senelerde olduğu gibi ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan adayın yerleştirilmesi beklenmiyor.

YKS EK TERCİH 12 EYLÜL’DE BAŞLIYOR

YKS ek tercih için ÖSYM tarih bilgisi paylaştı. ÖSYM tarafından yapılan açıklamaya göre YKS ek tercih başvuru işlemleri 12-17 Eylül 2023 tarihleri arasında, yayınlanan ek tercih kılavuzuna göre yapılacak.

YKS EK TERCİH ÜCRETİ NE KADAR?

Ek yerleştirme tercih ücreti 50 TL olacak. Ek yerleştirme için tercih yapan adaylardan ek yerleştirme ücretini yatırmayanların ek yerleştirme için yapmış oldukları tercihler işleme alınmayacak.

ÖSYM Yönetim Kurulunun 14.01.2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacaktır.

YKS EK TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

Adaylar YKS tercihlerini, kılavuzda yer alan kurallara göre ÖSYM’nin ais.osym.gov.tr adresinden ya da ÖSYM Aday İşlemleri mobil uygulamasından T.C. kimlik numaraları ve şifreleriyle yapacak.

YKS EK YERLEŞTİRME KILAVUZU YAYINLANDI

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2023-2024 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacak.
Tercih yapacak adayların Kılavuzu dikkatle incelemeleri, tercihlerini kılavuz bilgileri doğrultusunda yapmaları gerekmektedir.

Ek yerleştirme işlemleri, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu, 2023-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu ile 2023-YKS Yükseköğretim Programlarına Ek Yerleştirme Kılavuzunda belirtilen kurallar doğrultusunda yapılacaktır.

Sözcü Gazetesi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER